W Krakowie i okolicach

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zaprasza na promocję książki „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”

Posted by jw w dniu Październik 2, 2008

Zapraszam na promocję dwóch moich nowych książek pt. „Przemilczane ludobójstwo na Kresach” i „Moje życie nielegalne”.

Czwartek 2 października, o godz. 18.00 – Kraków – w siedzibie „Sokoła”  przy ul. Piłsudskiego 27 (główne spotkanie promocyjne).

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Pełniejsze informacje na stronie http://www.isakowicz.pl/

————————–

KIlka migawek ze spotkania
 

Reklamy

Komentarzy 9 to “ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zaprasza na promocję książki „Przemilczane ludobójstwo na Kresach””

 1. nfajw said

  Ks. Isakowicz-Zaleski znów na cenzurowanym?
  http://www.tvn24.pl/-1,1570101,0,1,ks-isakowicz_zaleski-znow-na-cenzurowanym,wiadomosc.html
  twierdzi, że może być pozbawiony prawa do pełnienia funkcji kapłańskich. Tym razem poszło o ludobójstwo na Kresach Wschodnich – pisze na swoim blogu ksiądz Zaleski.
  „Zostałem oficjalnie poinformowany, że ważna osoba w Kościele postawiła mi szereg zarzutów, sugerując przy tym moim przełożonym, aby podjęli decyzję o odebraniu mi prawa do pełnienia funkcji kapłańskich” – pisze ks. Isakowicz-Zaleski.
  Jak stwierdził w rozmowie z tvn24.pl nie może powiedzieć, o jakie zarzuty chodzi. – Nie mam prawa ich ujawnić. Zwróciłem się jednak do kurii krakowskiej, żeby ujawniła zarówno postawione mi zarzuty, jak i moją odpowiedź – mówi nam kapłan.
  W lipcu ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski ostro skrytykował prezydenta Lecha Kaczyńskiego, rząd premiera Donalda Tuska i Sejm za niewystarczające upamiętnienie 65. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wołyniu.

  Duchowny starał się przekonać, że skala i zakres wydarzeń nie uprawniają do używania określenia „Rzeź Wołynia”. Jego zdaniem to sformułowanie nie oddaje historycznej prawdy.

  – Samo pojęcie „rzeź” jest fałszywe, to było planowane ludobójstwo zorganizowane przez ukraińskich faszystów z UPA – przypominał. Isakowicz-Zaleski przekonywał, że pierwsze próby eliminacji ludności podjęto już jesienią 1939 roku. – To nie był tylko Wołyń, ale i województwa: lwowskie, rzeszowskie, tarnopolskie i przemyskie – wyliczał w TVN24 kapłan

 2. nfajw said

  Ksiądz naraził się przez Wołyń
  http://www.rp.pl/artykul/2,209503_Wykluczyc_Isakowicza_Zaleskiego_z_grona_duchownych_.html
  List do kard. Dziwisza. Hierarchowie Kościoła greckokatolickiego są oburzeni publikacjami ks. Isakowicza-Zaleskiego.Przyczyną są ostre teksty na temat rzezi na Wołyniu, które ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nazywa ludobójstwem.
  List do kardynała Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, napisał w tej sprawie abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego.
  – Jestem zszokowany – mówi „Rz” ks. Isakowicz-Zaleski, według którego abp Martyniak sugeruje, by pozbawić go prawa pełnienia funkcji kapłańskich. Informację na ten temat ks. Zaleski umieścił w piątek rano w swoim blogu. – To jest nieprawda. Nie pisałem, żeby wykluczyć księdza z szeregów kapłaństwa – mówi „Rz” abp Martyniak. – Niech ks. Zaleski nie kłamie.
  – Jest to sugestia wyrażona w formie pytania retorycznego: czy taki kapłan jak ja może pełnić funkcje kapłańskie? – odpowiada ks. Zaleski, który wczoraj umieścił w Internecie odpowiedź na list abp. Martyniaka, jaką przekazał kurii krakowskiej. – Listu arcybiskupa nie mogę publikować – mówi.

 3. nfajw said

  ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski- Biskupi greckokatoliccy bardzo boją się prawdy http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=1175
  „Żenujące jest to, że za pomoca listów-donosów kierowanych do ks. kard. Stanisława Dziwisza władykowie bratniego obrządku katolickiego chcą zablokować wydawanie książek o ludobójstwie na Kresach. Nawet, gdy mnie zakneblowano, to jak zakneblować publikacje naukowe prof. Pawła Wieczorkiewicza i Ewy Siemaszko z Warszawy, prof. Czesława Partacza z Koszalina, Szczepana Siekierki z Wrocławia czy dr Lucyny Kulińskiej oraz księży profesorów Józefa Wołczańskiego i Józefa Mareckiego z Krakowa? Przecież oni wszyscy piszą dokładnie to samo, co ja, używając za każdym razem słowa ludobójstwo, a nie – jak arcybiskup Martyniak – eufemizmu „problem Wołynia”. Jako praprawnuk ukraińskiego księdza greckokatolickiego wstydzę się za tych władyków. ….”

 4. nfajw said

  Ks. Zaleski: Ten list to wyrok śmierci na mnie
  http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article257506/Ks_Zaleski_Ten_list_to_wyrok_smierci_na_mnie.html

  Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski podtrzymuje, że arcybiskup Jan Martyniak, chciał odsunąć go od pełnienia posługi kapłańskiej. Arcybiskup w liście do kardynała Stanisława Dziwisza zarzuca ks. Zaleskiemu, że pogłębia podziały między Ukraińcami i Polakami i jest „kapłanem ziejącym nienawiścią”.
  Według niego, wszystko przez „histeryczną reakcję” dwóch hierarchów kościoła greckokatolickiego na jego książkę „Przemilczeć ludobójstwo na Kresach”. „Zamiast polemizować z argumentami historycznymi odwołali się do moich przełożonych. W Polsce ukręca się łeb niepokornym historykom” – stwierdził duchowny.

 5. nfajw said

  Knebel zamiast przeprosin?
  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski został skrytykowany przez Kościół greckokatolicki
  http://dzis.dziennik.krakow.pl/public/?2008/10.29/Kraj/41/41.html
  Czy hierarcha greckokatolicki sugeruje wykluczenie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego z kapłaństwa za książkę o ludobójstwie na Kresach? – Próbuje kneblować mi usta – uważa autor. To nie sprzyja pojednaniu polsko-ukraińskiemu.
  Przypomnijmy, iż podczas obchodów 65. rocznicy rzezi na Wołyniu, ks. Zaleski skrytykował prezydenta, rząd i Sejm. Jego zdaniem niewystarczająco upamiętnili mord Polaków. Wycofanie patronatu nad uroczystościami przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego – co w środowiskach kresowych i kombatanckich wywołało falę rozgoryczenia – świadczy o zwycięstwie „politycznej poprawności” nad dbałością o interes narodowy – uznał kapłan.

  Jeżeli ktokolwiek uważa, że napisałem lub powiedziałem nieprawdę, powinien wystąpić do sądu kościelnego lub cywilnego, aby po powołaniu ekspertów można było uzyskać sprawiedliwy i bezstronny osąd – podkreśla.

 6. nfajw said

  Prof. Żaryn: ks. Isakowicz- Zaleski nie jątrzy, tylko nazywa zbrodnię po imieniu
  KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA
  http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=1184
  ,,Przemilczane ludobójstwo na Kresach” – ta poświęcona Rzezi Wołyńskiej publikacja autorstwa ks. Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego, wywołała reakcję hierarchii greckokatolickiej. Zdaniem greckokatolickiego biskupa wrocławsko-gdańskiego Włodzimierza Juszczaka ,,to, co robi ks. Isakowicz-Zaleski, to podżeganie do konfrontacji”, mimo dokonanego już przed kilkoma laty przez oba narody i Kościoły pojednania. Greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak napisał w tej sprawie list do kard. Stanisława Dziwisza, bezpośredniego zwierzchnika autora książki

 7. nfajw said

  http://www.rp.pl/artykul/2,220862.html
  Szaleniec boży
  Bronisław Wildstein 17-11-2008

  Istnieje – nie tylko zresztą w chrześcijańskiej tradycji – pojęcie bożego szaleńca. Człowieka, który ponad (pseudo) mądrość świata wynosi boże „głupstwo”. Takiego, który wbrew regułom otaczającej go rzeczywistości, przestrzegać chce elementarnych zasad i mówi prawdę, gdyż to prawda jest fundamentem moralnego ładu.

  Gdy obserwuję postawę i działanie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, myślę, że doskonale wręcz wciela on taką postawę.

  Isakowicz-Zaleski dąży także do przywrócenia pamięci o makabrycznym ludobójstwie, jakiego w latach 40. na Polakach z Kresów dopuściła się Ukraińska Powstańcza Armia. Gdy władze polskie w imię dobrych stosunków z Ukrainą usiłują przemilczeć tamte wydarzenia, Isakowicz-Zaleski przypomina, że na fałszu nie da się zbudować prawdziwego pojednania. Jego wydana właśnie książka „Przemil- czane ludobójstwo na Kresach” spowodowała interwencję władz greckokatolickich domagających się ukarania niepokornego kapłana. Można się obawiać, że wpływowi również w Watykanie grekokatolicy mogą uzyskać posłuch u hierarchii kościelnej, której znaczące grupy wręcz nienawidzą Isakowicza-Zaleskiego

 8. nfajw said

  http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=1532&PHPSESSID=edee4c03014a81d4dc566d82dfa784b1
  Blog ks.Tadeusza

  Kaczyński i Juszczenko nadal boją się prawdy 2009-03-01

  Żadnym przełomem nie stała się wizyta prezydentów Polski i Ukrainy na miejscu, gdzie kiedyś rozciągała sie polska wieś Huta Pieniacka. Z wizytą tą rodziny pomordowanych nie wiązały zbyt wielkich nadziei, ale po cichu oczekiwały, że prezydent Lech Kaczyński, jak przystało na kogoś kto szedł do wyborów pod sztandarami prawdy historycznej, powie wreszcie o ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich. Miały też nadzieję, że prezydent Wiktor Juszczenko powie w imieniu swego narodu słowo przepraszam . Niestety w obu przypadkach rodziny te po raz kolejny zawiodły się.

  Prezydent Polski nie nazwał bowiem po imieniu ludobójstwa i nie wskazał jego sprawców, czyli zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii i SS „Galizien”. Co więcej, użył eufemizmów i półprawd w postaci słów „rzeż” i „tragedia”, choć jako prawnik doskonale wie, czym różnią się one od pojęcia ludobójstwa, które bardzo dobrze opisane jest w przepisach międzynarodowych, a ktorego autorem jest polski prawnik żydowskiego pochodzenia Rafał Lemkin ze Lwowa, swego czasu nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Poza tym, Lech Kaczyński wycofał się nawet z pozycji zajętej przez Aleksandra Kwaśniewskiego, który w 2003 r. w czasie uroczystości w Porycku powiedział :

  „Trzeba jednak tutaj wyrazić moralny protest wobec ideologii, która doprowadziła do „akcji antypolskiej”, zainicjowanej przez część Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Wiem, że te słowa wielu mogą zaboleć. Ale żaden cel, ani żadna wartość, nawet tak szczytna jak wolność i suwerenność narodu, nie może usprawiedliwiać ludobójstwa, rzezi cywilów, przemocy i gwałtów, zadawania bliźnim okrutnych cierpień.”
  Fatalnym posunięciem bylo również to, że owo cofanie się do tyłu obecny prezydent uczynił pod ewangelicznym wezwaniem „Prawda was wyzwoli”, podchwyconym od osób, które walczą właśnie ze wspomnianymi eufemizmami i półprawdami na temat ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich. Jeżeli więc Lech Kaczyński w ogóle jeszcze ma nadzieję na reelekcję, to niech wreszcie zwolni ze swej kancelarii niektórych doradców, którzy, czy to z powodu swej słabości, czy też z powodu dyletanctwa, boją się stanowczości w sprawach ukraińskich. Ja ze swej strony radzę, pisząc to bez ironii, , aby np. ministra Michała Kamińskiego zastąpić paniami Ewą Siemaszko czy dr Lucyną Kulińską z Krakowa, a wówczas zyska na tym tak polska racja stanu, jak i sprawa wspomnianej reelekcji.

  W Hucie Pieniackiej zawiódł też Wiktor Juszczenko, który po raz kolejny nie przeprosił rodzin pomordowanych w imieniu swego narodu. Inna sprawa, że jego głos nie ma juz żadnego znaczenia, bo lada momemt odejdzie on – na szczęscie! – do lamusa historii. Poza tym, za gloryfikację morderców Polaków, Żydów i Ormian powinien on już dawno być „persona no grata” w cywilizowanej Europie, tak jak sa ci, którzy negują Holokaust.

  Reasumując, uroczystości w Hucie Pieniackiej niczego nowego nie wniosły w relacjach polsko-ukraińskich. Były one przy tym bardziej dla polityków niż dla rodzin pomordowanych, które przepojone bólem pozostają nadal w osamotnieniu i niezrozumieniu.

 9. […] Krakowianie pod konsulatem UkrainyZa obrazę Polaków – krakowianie bojkotują piwo Grupy Carlsberg ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zaprasza na promocję książki "Przemilczane ludobójstwo na Kresach"…Demonstracja 17 września 2008 r. przed konsulatem RosjiSpołeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: