W Krakowie i okolicach

Pogrzeb Ś. P. Marii Holfeier

Posted by jw w dniu Październik 9, 2008

Pogrzeb naszej Ś. P. Koleżanki z Delegatury Sił Zbrojnych i KPN odbędzie  się na krakowskim Cmentarzu w Batowicach 17 października (piątek).   Spotykamy sie na nabożeństwie żałobnym w starej kaplicy o godz. 11.00.
Ś. P. Maria Holfeier (ur. 2. 06. 1924 r. we Lwowie – zmarla 27. 09. 2008  r. w Hamburgu), za współpracę z DSZ na Kraj dostała 8 lat, odsiedziała  lat 7 (1947-1954). Ofiarnie w latach 80-tych wraz z całą rodziną
działała w Krakowie na rzecz KPN i Solidarności.
Kandydowała w 1989 r. w woj. krakowskim do Senatu z ramienia KPN
Świeć Panie nad Jej duszą!

Ryszard Bocian

———–

Zmarła Maria Holfeier
W tych dniach zmarła w Niemczech, przebywająca tam u Syna, ktory nie mógł znależć pracy w Ojczyźnie, Pani Maria Holfeier, nasza kandydatka z KPN w wyborach do Senatu w 1989 r. Pani Maria, lwowianka, jako 19 -letnia dziewczyna, ratując sie przed wywózką ze Lwowa na Sybir, wstąpiła do armii Berlinga. Piękna i inteligentna, znająca języki dziewczyna wylądowała w 1945 r. w sztabie generalnym WP, w biurze pesonalnym. Jednocześnie pracowala konspiracyjnie na rzecz Delegatury Sil Zbrojnych na Kraj.

Jej ówczesny narzeczony, Henryk Holfeier (później również członek krakowskiego KPN, Z-ca  Wydziału Organizacyjnego  Centralnego Kierownictwa Akcji Bieżącej KPN  w latach 1985-89) wtedy w 1945 dwukrotnie „chodził” do Ancony do gen. Andersa jako kurier DSZ, za trzecim razem wpadł. Bral winę na siebie – w zw. z czym Pani Maria  dostala w tzw. kiblowym procesie „tylko” 7 lat. Przesluchiwał ją  m. in. mlody porucznik Informacji Wojskowej Czeslaw Kiszczak. Miała b. ciężkie śledztwo (żabki, stójki, mokry karc).

Po wyroku przez kilka lat nie wypuszczano Jej z celi. Ciężko chora, wyszła warunkowo po sześciu latach w 1954 r. W latach 80 – tych cala rodzina Pani Marii dzialala w KPN. Jedyny syn Państwa Holfeierów ujęty po którejś demonstracji wrócił po 48 godzinach z czarnymi plecami od pałek zomowskich. Rodzicom  nawet nie drgnęły powieki, gdy szedl na kolejna demonstrację. Pani Maria była b. zaangażowana w pomoc więżniom politycznym, co zaowocowalo w latach 90-tych asystenturą u X. Franciszka Kołacza, kapelana więziennego i proboszcza Parafii Św. Józefa  na krakowskim Podgórzu.
Druga tura rozbitego przez SB III Kongresu KPN  w lutym 1989 r. odbyła się w tzw. Kamieniolomie Parafii Św. Józefa za jej wstawiennictwem u odważnego Proboszcza.
Świeć Panie nad Jej jasną duszą! I niech Jej lekką będzie ziemia polska, za niepodległość ktorej odważnie walczyla i tak strasznie cierpiala! Pogrzeb Ś. P. naszej Czcigodnej Koleżanki i seniorki krakowskiego KPN odbędzie się w Krakowie – o czym P. T. Kolegów  poinformuję.
Ryszard Bocian

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: