W Krakowie i okolicach

Promocja książki o majorze Słabym – lekarzu z Westerplatte

Posted by jw w dniu Październik 9, 2008

Mieczysław Słaby w Wikipedii

Mieczysław Słaby (ur. 9 grudnia 1905 w Przemyślu, zm. 15 marca 1948), lekarz polski, major WP, uczestnik obrony Westerplatte we wrześniu 1939…Słaby ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w 1933. W 1935 został powołany do wojska.

4 sierpnia 1939 przybył na Westerplatte w stopniu kapitana. Organizował służbę sanitarną, założył prowizoryczną izbę szpitalną. W czasie obrony Westerplatte udzielał skutecznej pomocy wszystkim rannym (ok. 40), mimo zatrzymania przez gdańskich celników stołu operacyjnego i zniszczenia gabinetu ze sprzętem podczas bombardowania. Po kapitulacji wraz z innymi oficerami został ulokowany w Hotelu Centralnym w Gdańsku, następnie trafił nie do oflagu, a Stalagu I w Klein Dexen pod Królewcem. W obozie udzielał pomocy medycznej innym jeńcom oraz cywilom wywiezionym na roboty. Po pewnym czasie z powodu choroby żołądka został umieszczony w szpitalu więziennym w Królewcu, gdzie przebywał do końca wojny.

W 1945 powrócił do Przemyśla. Zgłosił się do służby w Wojsku Ochrony Pogranicza (został awansowany do stopnia majora), pracował społecznie także w służbie zdrowia poza wojskiem (ubezpieczalnia, Szpital Miejski, szkoły). 1 listopada 1947 został aresztowany pod zarzutem rzekomego naruszenia tajemnicy wojskowej; prawdopodobnie został oskarżony o przynależność do organizacji WiN. Przez prawie miesiąc przetrzymywano go w Przemyślu, a następnie potajemnie wywieziono do Krakowa i osadzono w więzieniu na Montelupich. Zmarł po kilku miesiącach pobytu w areszcie śledczym; do jego śmierci przyczyniły się brutalne traktowanie w czasie przesłuchań, warunki więzienne i brak pomocy medycznej. Major Mieczysław Słaby zmarł 15 marca 1948 roku. Pochowano go bez wiedzy i udziału najbliższej rodziny na cmentarzu wojskowym w Krakowie przy ul. Prandoty. Po 42 latach od tamtych tragicznych wydarzeń, w wyniku postępowania rehabilitacyjnego, prowadzonego przez Naczelną Prokuraturę Wojskową, major Słaby został oficjalnie oczyszczony ze stawianych mu zarzutów. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Virtuti Militari oraz Medalem a Udział w Wojnie Obronnej 1939 roku.

———-

Biogram – Słaby Mieczysław 1905-1948 

—-

Major Mieczysław Słaby

————–

60. rocznica śmierci majora Mieczysława Słabego 

60 lat temu, 15 marca 1948 r. w krakowskim szpitalu więziennym zgasło życie kolejnej ofiary stalinowskiej Informacji Wojskowej. Tym razem uwłaczającego ludzkiej godności śledztwa nie przeżył „wykrwawiony i sponiewierany” major Mieczysław Słaby, lekarz z Westerplatte. Po „doktorze Mietku” – chlubie rodzinnego Przemyśla – pozostała rodzinie jedynie czapka i płaszcz odarty z dystynkcji. Gdyby nie odważna pielęgniarka, Polska pewnie do dziś nie wiedziałaby gdzie spoczął najwierniejszy z wiernych jej syn … 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: