W Krakowie i okolicach

Spotkanie z Adamem Macedońskim

Posted by jw w dniu Październik 9, 2008

Mam przyjemność poinformować , że na  najbliższym spotkaniu krakowskiego Klubu  GP w „Molierze”,(ul.Szewska)  w środę 15 bm. godz. 18.00, gościć będziemy Adama Macedońskiego.
Znany krakowski grafik i antykomunistyczny opozycjonista od lat 50-tych XX w. oprócz prelekcji, ktorej temat będzie niespodzianką, narysuje nam grafikę, ktorą poddamy aukcji na cel  określony przez klubowiczow wraz z autorem.
Pan Adam zaśpiewa nam rownież – z towarzyszeniem gitary – piosenki lwowskie i patriotyczne.
Czeka nas sympatyczny wieczór.

Z serdecznymi pozdrowieniami, z prośbą o zaproszenie znajomych (zamówiliśmy dużą salę w Molierze)

R. Bocian

Przewodniczący Klubu Krakowskiego GP

Adam Macedoński w Wikipedii :

Adam Macedoński (ur. 29 stycznia 1931 r. we Lwowie), artysta plastyk, poeta, działacz niepodległościowy.

Życie i działalność

W kwietniu 1940 r. wraz z rodziną ucieka spod okupacji sowieckiej do Krakowa. W 1945 r., jako uczeń Liceum im. Witkowskiego w Krakowie zorganizował Ruch Oporu Armii Krajowej. Aktywnie uczestniczył w krakowskiej demonstracji z okazji obchodów 3 Maja w 1946 r. i strajku uczniowskim. W 1950 r. zdał maturę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych (195051) i Uniwersytecie Jagiellońskim historię kultury materialnej (195152). Był represjonowany przez UB i zmuszony do przerwania studiów i podjęcia pracy w hucie szkła. W 1956 r. uczestniczył w działaniach Studenckiego Komitetu Rewolucyjnego Politechniki Krakowskiej oraz jest organizatorem pomocy dla powstania na Węgrzech. W 1960 r. uczestniczy w obronie krzyża w Nowej Hucie. Jest pomysłodawcą i wydawcą pisma „Krzyż Nowohucki”. Od 1976 r. współpracuje z KOR-em, w 1977 r. wstępuje do ROPCiO. W 1978 r. zakłada Instytut Katyński, który już od 1978 r. wydaje Biuletyn Katyński. W 1979 r. jest współzałożycielem Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy (197985). W 1979 r. zostaje sygnatariuszem deklaracji założycielskiej KPN. Z okazji 20 rocznicy obrony krzyża, w kwietniu 1980 r., współorganizuje pierwszą niezależną manifestację w Nowej Hucie. W sierpniu 1980 r. uczestniczy w głodówce, popierającej strajkujących w Gdańsku stoczniowców, w nowohuckim kościele „Arka Pana”. Od 1980 r. należy do NSZZ „Solidarność”, działa w krakowskim Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany 13 grudnia 1981 r., zwolniony w lipcu 1982 r. Więziony w ZK w Nowym Wiśniczu i Załężu. W 1984 r. współtworzył w Krakowie Inicjatywę Obywatelską w Obronie Praw Człowieka „Przeciw przemocy”. W 1986 r. Założył w Krakowie Rodzinę Katyńską.

Twórczość

Od 1953 r. aktywnie działa artystycznie publikując rysunki satyryczne w prasie polskiej (Dziennik Polski, Przekrój, Szpilki, Panorama Północy, Magazyn Polski, Tygodnik Powszechny) i zagranicznej (Paese Sera, Dikobraz, Izwiestia, Eulensspiegel). Od 1967 r. na łamach Tygodnika Powszechnego i Przekroju publikuje wiersze i krótkie utwory prozatorskie. W latach 196979 był twórcą i realizatorem Międzynarodowego Studia Folksongu. Autor wielu plastycznych wystaw krajowych i zagranicznych.

———–

Adam Macedoński w Encyklopedii Solidarności

Instytut Katyński w Polsce

———

Film RÓG MARKSA I OBROŃCÓW KRZYŻA

 • Realizacja: Jerzy Ridan
 • Scenariusz: Jerzy Ridan, Adam Macedoński
 • ——————–

  Migawki:

  Reklamy

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Google+

  Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  w

  Connecting to %s

   
  %d blogerów lubi to: