W Krakowie i okolicach

69. rocznica Sonderaktion Krakau

Posted by jw w dniu Listopad 6, 2008

sonderaktion

Magiczny Kraków

69. rocznica Sonderaktion Krakau – aresztowania pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa w dniu 6 listopada 1939 r. Rektor i Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na uroczystości Uniwersyteckiego Dnia Pamięci.

Uroczystości rozpocznie Msza św. odprawiona o godz. 8:00 w kolegiacie św. Anny. O godz. 9:30 uczestnicy uroczystości złożą wieńce na grobach zmarłych rektorów, profesorów i pracowników UJ na cmentarzach Rakowickim i Salwatorskim. Po nabożeństwie wieńce zostaną złożone pod tablicą pamiątkową w koszarach 20. Pułku Piechoty przy ul. Wrocławskiej 82.

O godz. 11:00 w sali 56 (dawna LXVI) Collegium Novum przy ul. Gołębiej 24 rozpoczną się dalsze uroczystości. W programie znalazły się m.in. wystąpienia rektora UJ, prof. Karola Musioła, prorektora Uniwersytetu Ruprechta Karola w Heidelbergu, prof. Thomasa Pfeiffera, b. rektora Uniwersytetu Ruprechta Karola w Heidelbergu, prof. Petera Hommelhoffa, wręczenie nagrody im. Stanisława Kutrzeby, wspomnienie o prof. Józefie Wolskim prof. Marii Dzielskiej z Instytutu Historii UJ. O godz. 12:00 odbędzie się apel poległych. Na zakończenie uroczystości zostaną złożone kwiaty pod tablicami w Collegium Novum i pod Dębem Wolności. (JD).

———

Sonderaktion Krakau w Wikipedii

 

Sonderaktion Krakau – niemiecka akcja pacyfikacyjna skierowana przeciwko środowisku polskich uczonych, przeprowadzona 6 listopada1939 r. w Krakowie.

W ramach akcji uwięziono 183 osoby, w tym 144 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, 21 Akademii Górniczej i 3 wykładowcówAkademii Handlowej, przybyłych na uniwersytet na „wykład” niemieckiego oficera Obersturmbannführera SS Brunona Müllera. Zgromadzeni w sali 56 Collegium Novum profesorzy usłyszeli, że w związku z ich wrogim nastawieniem do nauki niemieckiej i rozpoczęciem roku akademickiego bez pozwolenia, zostali aresztowani. Zatrzymano wszystkich obecnych profesorów UJ, znajdujące się tam przypadkowo osoby, w tym trzech wykładowców Akademii Handlowej, a także zebranych w innej sali profesorów Akademii Górniczej. Osadzono ich najpierw wwięzieniu na Montelupich, a potem przewieziono do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.

Niemieccy okupanci nie oszczędzali często wiekowych i schorowanych naukowców. Pierwszy z nich, profesor Akademii Górniczej, Antoni Meyer zmarł 24 grudnia 1939. Cztery dni później zmarł były rektor UJ Stanisław Estreicher. W następnych tygodniach zmarli m.in. zoologMichał Siedlecki, anatom Kazimierz Kostanecki, historyk literatury Ignacy Chrzanowski.

Po międzynarodowych protestach (w tym Benito Mussoliniego) 101 uwięzionych w wieku ponad 40 lat zostało 8 lutego 1940 r. zwolnionych. Wielu z nich wycieńczonych warunkami obozowymi wkrótce zmarło.

Ofiarami Sonderaktion Krakau byli m.in.:

———
———
Reklamy

Jedna odpowiedź to “69. rocznica Sonderaktion Krakau”

  1. […] 69. rocznica Sonderaktion Krakau […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: