W Krakowie i okolicach

Spotkanie z dr Sławomirem Cenckiewiczem

Posted by jw w dniu Listopad 21, 2008

Spotkanie z dr Sławomirem Cenckiewiczem  

autorem książki „Sprawa Lecha Wałęsy”.

Spotkanie odbędzie się

w czwartek, 27 listopada o godz. 17:30

w hali  Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego  „Sokół”, ul. J. Piłsudskiego 27.

Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Zybertowicz.  Opiekę medialną zapewni „Gazeta Polska”.

walesa-wybrane300dpi

Sławomir Cenckiewicz w Wikipedii

Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971) – polski historyk i publicysta, doktor, konsultant historyczny tygodnika „Wprost„, były pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.

Zajmuje się polską emigracją polityczną, Polonią i historią opozycji antykomunistycznej w PRL. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego – w 1997 roku obronił pracę magisterską w Instytucie Historii, a w 2003 roku doktoryzował; w latach 2003-2005 był adiunktem na UG. Dwukrotny stypendysta Polonia Aid Foundation Trust w Londynie (2000 r. i 2004 r.). W 2000 r. otrzymał grant Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Od 2005 r. jest stypendystą Free Speech Foundation w Chicago.[1]

W latach 90 XX w. był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Zawsze Wierni wydawanego przez tradycjonalistyczne Bractwo Świętego Piusa X.

W 2005 roku otrzymał wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

W 2006 roku doradzał Antoniemu Macierewiczowi przy likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, później kierował pracami komisji likwidacyjnej WSI na mocy decyzji Radosława Sikorskiego.

Od grudnia 2006 do lutego 2008 był członkiem rady nadzorczej państwowej firmy Operator Logistyczny Paliw Płynnych Sp. z o. o. (wcześniej: Naftobaza), należącej do Nafty Polskiej – spółki skarbu państwa.[2] [3]

Autor prawie stu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Publikował m.in. na łamach „Arcanów” (Kraków), „Niepodległości” (Nowy Jork-LondynWarszawa), „Biuletynu IPN” (Warszawa), „Pamięci i Sprawiedliwości” (Warszawa), „Dziejów Najnowszych” (Warszawa), „Orła Białego” (Londyn), „Wprost” (Warszawa) i „Tygodnika Solidarność” (Warszawa).

———

W Encyklopedii Emigracji 

————

Wykaz publikacji na stronach IPN

———– 

Rozmowa w programie Pod prąd

———–

Spotkanie w Klubie w Gdyni:

 

„Sprawa Lecha Wałęsy” 1/7

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Spotkanie z dr Sławomirem Cenckiewiczem”

 1. nfajw said

  HISTORYCZNY „KRYMINAŁ” NA LATO
  Piotr Kardela „Debata”, 30-07-2009

  http://www.niezalezna.pl/article/show/id/23260

  Motto najnowszej książki Sławomira Cenckiewicza brzmi: „Jestem dumny, że trwałem przy swoim zdaniu wbrew wszystkim dostojnikom i powagom. Jestem dumny, że dzisiaj jeszcze ściga mnie za to »wczoraj« – nienawiść”.
  Nowa książka Sławomira Cenckiewicza, specjalizującego się w dziejach polskiej emigracji politycznej, Polonii amerykańskiej i aparacie bezpieczeństwa PRL, nosi tytuł Śladami bezpieki i partii. Studia – źródła – materiały. Publikacja liczy 833 strony.

  W recenzji wydawniczej, prof. Paweł Wieczorkiewicz napisał o dr. Cenckiewiczu tak: „uczeń profesora Romana Wapińskiego, absolwent studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim należy do najpłodniejszych, najzdolniejszych i najbardziej znanych historyków młodego pokolenia. Należy do historyków, którzy wzbudzają społeczne emocje: ja należę – pisał tuż przed śmiercią profesor – do jego zdecydowanych zwolenników, podziwiając rozległość zainteresowań, pracowitość i rzetelność (wszystkie próby jej kwestionowania kończyły się fiaskiem)”.

  Najgłośniejszą książką, której Cenckiewicz (wspólnie z Piotrem Gontarczykiem) był autorem, jest SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii, wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. Mniej znaną pozycją, ale zasługującą na uwagę, jest obszerna biografia przedwojennego senatora RP, Tadeusza Katelbacha (1897-1977), wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Instytutów Józefa Piłsudskiego Zagranicą…..

  W książce Cenckiewicza autentycznie pasjonujące są jednak nie tylko tematy. Profesor Wieczorkiewicz zauważył: „Praca jest niezwykle aktualna, gdyż autor demaskuje metody działania SB, przedstawia sposoby funkcjonowania agentury i osoby agentów. Ostre, acz umotywowane oceny, a także pisarski talent powodują, że »Śladami bezpieki i partii« czyta się jak najlepszy kryminał”.

  Trzeba przyznać tu rację – książkę Cenckiewicza naprawdę czyta się znakomicie. Ponadto ilustrują ją liczne reprodukcje dokumentów archiwalnych i ciekawe fotografie. Całość zaopatrzona jest w wykaz skrótów, selektywną biografię i indeks osób.

  Sam Sławomir Cenckiewicz swoją najnowszą publikację poprzedził słowami osoby, której biografię aktualnie opracowuje, a mianowicie płk. Ignacego Matuszewskiego, jednego z szefów wywiadu II RP. Motto to brzmi tak: „Jestem dumny, że trwałem przy swoim zdaniu wbrew wszystkim dostojnikom i powagom. Jestem dumny, że dzisiaj jeszcze ściga mnie za to »wczoraj« – nienawiść”.

  Z całą pewnością autor odnosi te słowa także do siebie. Cenckiewicz dumny jest z trwania przy swoim zdaniu, ściślej mówiąc: przy swoich ustaleniach naukowo-badawczych, których nikt nie podważył.

  Cenckiewicza niestety po dziś dzień „ściga nienawiść”, na co można podać wiele przykładów. To brutalne kontestowanie jego osoby nie ma jednak nic wspólnego z dyskursem naukowym i tylko pozornie związane jest z pracą naukową młodego doktora historii. Prawdziwą przyczyną ataków jest to, że podjął się on zadania likwidacji zakorzenionej w PRL-u wojskowej bezpieki. Cenckiewicz w 2006 r. był przecież przewodniczącym Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

  Pewna osoba, doskonale obeznana w problematyce tajnych służb, powiedziała kiedyś, że ataki na Cenckiewicza jako badacza historii mają swoje źródła tylko i wyłącznie w jego zaangażowaniu się w likwidację WSI, a wielce naiwnym jest każdy, kto twierdzi inaczej.

  dr Piotr Kardela

  Autor jest historykiem IPN

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: