W Krakowie i okolicach

Projekcja filmu dokumentalnego Piotra Zarębskiego pt. „Więżniarki”

Posted by jw w dniu Styczeń 1, 2009

bez-powrotu

czytaj także  Książka Ewy Kubasiewicz “Bez prawa powrotu”

Projekcja filmu dokumentalnego Piotra Zarębskiego pt. „Więżniarki”

Wypowiedź Ewy Kubasiewicz-Houée na temat filmu „Więźniarki”

DRUGI OBIEG WRACA

Z Piotrem Zarębskim, reżyserem, autorem filmów „Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza” oraz „Więźniarki”, rozmawia Andrzej Echolette

Klub krakowski „Gazety Polskiej” – zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego Piotra Zarębskiego pt. „Więżniarki”, projekcję poprzedzi koncert barda „Solidarności”  Tadeusza Sikory. Po projekcji rozmowa z reżyserem filmu Piotrem Zarębskim i jedną z bohaterek filmu panią Ewą Kubasiewicz – Houee, skazaną w 1981 r. za kolportaż jednej ulotki na 10 lat więzienia.

7. stycznia, godz. 18, sala teatralna kawiarni Moliere, ul. Szewska 4

Ewa Kubasiewicz-Houée – działaczka opozycji w PRL, polonistka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1976 pracowała jako kustosz w Bibliotece Głównej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. W 1980 została wiceprzewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w WSM, członek MKZ w Gdańsku i gdańskiego Zarządu Regionu.

W czasie stanu wojennego, w dniach 1416 grudnia 1981 uczestniczyła w strajku okupacyjnym w WSM. Aresztowana 20 grudnia 1981, skazana za rozpowszechnianie ulotki na 10 lat więzienia, co było najwyższym wyrokiem wydanym w kraju. W liście otwartym, napisanym w więzieniu w Fordonie, odrzuciła propozycję Przewodniczącego Rady Państwa – Henryka Jabłońskiego dającą możliwość poproszenia o łaskę i wcześniejszego wyjścia z więzienia.  Zwolniona w maju 1983.

Była współpracownikiem Solidarności Walczącej założonej przez Kornela Morawieckiego.

Od 1988 przebywa na emigracji we Francji. Emisariuszka SW na Zachodzie. Jest autorką wspomnień autobiograficznych.

W XXV rocznicę powstania Solidarności Walczącej odznaczona przez prezydenta Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Autorka wspomnień Bez prawa powrotu (Wrocław 2005).

————

Ewa Kubasiewicz-Houée w programie  Jerzego Zalewskiego „Pod prąd”.

———

STAN WOJENNY W WSM

REPRESJE WOBEC PRACOWNIKÓW I STUDENTÓW

W niedzielę, dnia .20. 13. 81 r. po południu zostali aresztowani Jurek Kowalczyk, Ewa Kubasiewicz. Jola Wilgucka, p. Kwaśniewska, szwagierka Ewy i jeszcze kilka innych osób, w tym Marek Czachor, syn Ewy Kubasiewicz. Jurek i Ewa w dniach 17-18. 12. 1981 r. wydali krótka ulotkę w ilości 5 szt. o zakończeniu strajku w WSM podpisując ją własnymi nazwiskami. Proces grupy oskarżanych z Ewą Kubasiewicz i innymi odbył się w dniach 1 do 3 lutego 1982 roku przed Sądem, Marynarki Wojennej w Gdyni, w trybie doraźnym, przy drzwiach zamkniętych, w obecności tylko najbliższej rodziny. Zespołowi sędziowskiemu przewodniczył kmdr ppor. Andrzej Grzybowski, Oskarżał prokurator Stanek, potem prokurator Wojcieszke. Obronę prowadzili adwokaci: Urbaniak, Łapicki i Witulski. Świadkowie oskarżenia: inż. Pielechaty i student U.G. Sołtys.. Dochodzenie prowadził funkcjonariusz SB UB Krywoszajew. Sąd orzekł winę wszystkich oskarżonych i wydał następujące wyroki:

Ewa Kubasiewicz – 10 lat więzienia + 5 lat pozbawienia praw obywatelskich...

Po procesie Ewa została osadzona w ciężkim więzieniu dla kobiet w Fordonie, 10. 03 przeniesiona do wiezienia dla kobiet-recydywistek w Grudziądzu. W kwietniu 1982 roku Ewa zostaje ogłoszona przez Amnesty International więźniem miesiąca.

————–

Mój 13-ty Grudnia. Wspomnienie – Jerzy Kowalczyk

Biuletyn Informacyjny Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, 13 grudnia, 1990, nr 2 (18)}

—————

Kalendarium historii NSZZ „Solidarność” przy WSM w Gdyni

część I: lata 1980 – 1981

Skład osobowy UKZ NSZZ „Solidarność” (stan z początku listopada 1980.):

 1. Mikołaj Kostecki (Wydz. Elektr.) – przewodniczący
 2. Ewa Kubasiewicz (Biblioteka) – z-ca przewodniczącego

—————-

„Karnawał Solidarności” 1980-81 w Szkole Morskiej

—————

Stan wojenny w mundurze Szkoły Morskiej

Relacja z procesu Ewy Kubasiewicz, c. Sylwestra, który odbył się w sądzie Marynarki Wojennej w Gdyni 1,2,3.02.1982.
(spisana przez męża Ewy Kubasiewicz, którego wpuszczono na proces)

————-

Nie żałuję mojej działalności

Nasz Dziennik, Sroda, 7 maja 2008, Nr 106 (3123)

Z Ewą Kubasiewicz-Houee, uczestniczką forum, działaczką opozycji w PRL mieszkającą we Francji, autorką książki „Bez prawa powrotu”, rozmawia Katarzyna Cegielska

———–

Najwyższe ubeckie „wyróżnienie”

Z Ewą Kubasiewicz-Houée, która w stanie wojennym otrzymała najwyższy wyrok w kraju – 10 lat więzienia i 5 lat pozbawienia praw publicznych – rozmawia Maria Giedz.

———–

Weryfikacja kadr akademickich –

przykład Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni

——————————————————————————————

MAREK KUBASIEWICZ OTRZYMAŁ Z IPN STATUS POKRZYWDZONEGO

abcnet, pon., 2006-06-19

Dnia 30 maja 2006 r. IPN przyznał M. Kubasiewiczowi status pokrzywdzonego (zaświadczenie nr 483/06, pismo BU Gd-III-5532-2525(7)/05)

Marek ucierpiał w sposób bardzo szczególny. Przez 24 lata żył w odium bycia agentem SB – jak się zdawało, bez szansy na obronę. Przeciwnicy lustracji, pochylający się nad niedolą tajnych współpracowników, nie interesują się przypadkami osób, dla których jedyną nadzieją na odzyskanie dobrego imienia jest otwarcie archiwów IPN.

———

List otwarty do Pana Profesora Andrzeja Friszke, członka Kolegium IPN

Marek Czachor

———-

Ewa Kubasiewicz-Houée o sprawie Marka Kubasiewicza – cz. 1/2

Ewa Kubasiewicz-Houée o sprawie Marka Kubasiewicza – cz. 2/2

———————–

czytaj także Książka Ewy Kubasiewicz “Bez prawa powrotu”

————————–

img_3639

img_3657

img_3668

img_3650

Reklamy

Komentarze 2 to “Projekcja filmu dokumentalnego Piotra Zarębskiego pt. „Więżniarki””

 1. […] grał z bezpieką o życie Cerkwinfajw do wpisu Oświadczenie gen. Czesława KiszczakaProjekcja filmu dokumentalnego Piotra Zarębskiego pt. „Więżniarki” « W Krakowie i okoli… do wpisu Weryfikacja kadr akademickich – przykład Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyninfajw do […]

 2. nfajw said

  ZAKAZANE „WIĘŹNIARKI”, CZYLI SKANDAL W TVP
  12-01-2009
  http://www.niezalezna.pl/article/show/id/14511

  TV Polonia wstrzymała emisję filmu „Więźniarki, czyli Dziewczyny z jednej celi” poinformował reżyser filmu.
  Emisja filmu miala sie odbyc 16 stycznia. Jak napisał nam reżyser filmu, Piotr Zarębski Redaktor z TV Polonia pani. B.Luboinska jedynie stwierdzila ze… nie bedzie emisji z”przyczyn technicznych” co jest nie zrozumiale bo film bym zwtwiedzony przez komisje techniczna TVP, byl emitowany juz w programie 1 oraz dopuszczony z czasem antenowym 90 minut. Na moje pytanie dlaczego nikt nas nie poinformowal o tym fakcie – ta pani była lekko zdziwiona, że w ogole o to pytam. A nadmieniam ze pokazy tego filmu odbywaly sie w wielu miastach Polski przy udziale kilkuset widzow i ze na nich informowalismy o emisji filmu. Ponadto informowaly tez lokalne gazety i telewizje (w tym TVP 3) !!!Mysle ze takie traktowanie widzow zakrawa na wielki skandal – ale to jest chyba juz „norma” w TVP – napisał Piotr Zarębski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: