W Krakowie i okolicach

O Kazimierzu Moczarskim w Klubie Pod Jaszczurami

Posted by jw w dniu Marzec 3, 2009

moczarski-biografia3

(UWAGA –

Spotkanie przełożone na inny termin z powodu choroby) 

Klub Pod Jaszczurami i Wydawnictwo Znak

zapraszają w czwartek 5 marca

do Salonu Literackiego w Klubie Pod Jaszczurami

w Krakowie

na spotkanie poświęcone książce

Anny Machcewicz 

Kazimierz Moczarski. Biografia.

Udział w rozmowie wezmą autorka książki oraz córka Kazimierza Moczarskiego Elżbieta Moczarska. Dyskusję poprowadzi Bartek Borowicz. Wstęp wolny.

Zapraszamy do Krakowa,

do Klubu Pod Jaszczurami przy Rynku Głównym 8.

Początek o godz. 18

—————-

Kazimierz Damazy Moczarski w Wikipedii

 (ur. 21 lipca 1907 w Warszawie, zm. 27 września 1975) – dziennikarz, pisarz, żołnierz Armii Krajowej, szef Biura Informacji i Propagandy ZWZ-AK.

Jego najbardziej znaną książką jest relacja ze wspólnego pobytu w więzieniu z Jürgenem Stroopem, oficerem SS, pt. Rozmowy z katem.

Od stycznia 1940 r. należał do ZWZAK. Od sierpnia 1942 r. pracował w Wydziale Informacji Biura Informacji i Propagandy (BiP) Komendy Głównej AK, używając pseudonimu „Rafał”. Od stycznia 1944 r. równocześnie kierował działem dochodzeniowo-śledczym w Okręgowym Kierownictwie Walki Podziemnej Warszawy, używając pseudonimu „Maurycy”. Oprócz tego bezpośrednio uczestniczył w kilku akcjach bojowych m.in. w uwolnieniu więźniów ze Szpitala Jana Bożego przy ulicy Bonifraterskiej 11 czerwca 1944 r.

W trakcie powstania warszawskiego, kierował działalnością stacji informacyjno-radiowej, redagował dziennik AK „Wiadomosci Powstancze”, a od kwietnia 1945 r. był szefem BiP. Jeszcze w trakcie trwania powstania został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Po upadku powstania probował wznowić dzialalnosci BIP AK w Częstochowie i Krakowie.

Pobyt w więzieniu 

11 sierpnia 1945 r. został aresztowany i osadzony w więzieniu mokotowskim. W śledztwie torturowany (opisał później szczegółowo czterdzieści dziewięć rodzajów tortur, jakim go poddawano), a następnie skazany na 10 lat za działalność w AK. W 1948 r. jego proces został wznowiony i trwał do 1952 r. kiedy to wydano wyrok śmierci. W lutym 1948 roku był świadkiem oskarżenia w procesie komendanta NSZStanisława Kasznicy. Od 2 marca do 11 listopada 1949 r. był przetrzymywany w jednej celi z Jürgenem Stroopem. W tym czasie Moczarski namówił swego niedawnego wroga na zwierzenia, które po latach zostały spisane w formie reportażu.

W 1953 r. Sąd Najwyższy zmienił mu karę śmierci na dożywotnie więzienie. Mimo to przez dwa lata Moczarski przebywał w celi śmierci i dopiero 15 stycznia 1955 r. poinformowano go o wyroku Sądu Najwyższego21 kwietnia 1956 r. na fali gomułkowskiej odwilży Sąd Najwyższy wznowił postępowanie w sprawie Moczarskiego, uchylił poprzedni wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. 24 kwietnia Moczarski został zwolniony, a 11 grudnia Sąd Wojewódzki w Warszawie wydał ostateczny wyrok uniewinniający.

————

Moczarski Kazimierz

Rozmowy z katem

(w pdf)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: