W Krakowie i okolicach

17. WRZEŚNIA PAMIĘTAMY

Posted by jw w dniu Wrzesień 16, 2009

17_wrzesnia

17 września przypada 70. rocznica agresji ZSRR na Polskę,

Kluby „Gazety Polskiej”

pod hasłem:

„17. WRZEŚNIA PAMIĘTAMY”

organizują w całej Polsce pikiety, demonstracje i inne formy protestu.

W Krakowie

spotykamy się o godz. 17

pod konsulatem Rosji na ul. Biskupiej 7,

póżniej planowany jest przemarsz z pochodniami na Rynek Główny.

Wszystkie organizacje patriotyczne, które chcą przyłączyć się do naszej akcji proszę o wzięcie udziału w proteście.

Demonstracja została zgłoszona w UM i jest legalna.

Więcej informacji udziela przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Krakowie pan Ryszard Bocian, tel: 504730 544, e-mail: rbocian@poczta.fm

Demonstracja w 2008 r.

„17 września” Pawła Kukiza

Kurica nie ptica.
Polsza – nie zagranica.
Więc polej wódki, Grisza,
Bo zaraz oddasz strzał,
W tył głowy,
Potem do dołu.
Ciało na ciało się zrzuci
Sasza ugnieść je musi.
A spychacz zepsuł się nam.
Więc polej, Grisza,
Tak z duszy,
Dla Saszy, bo spychacz nie ruszy.
Ile ich jeszcze zostało,
A naszym chce się już spać
Raboty oczeń mnoga,
Starszyna chodzi zły.
Psuje się pogoda,
A jeszcze tylu ich.
Tylu ich jeszcze zostało.
A spychacz zepsuł się nam
Tam w dole się jacyś ruszają.
Wypijmy, Grisza, do dna.
Kończy się podły kwiecień,
Zaczyna zielony maj.
A nam wciąż nowych dowożą.
Nie dają wytchnienia nam.
Eeee, Grisza, co jest z tobą,
Czyżby ci było ich żal?
Kurica – nie ptica.
To tylko polski pan
Niech Wasia wapnem sypnie,
Na ten ostatni stos
A wapno pamięć rozpuści,
Sumienie prześpi się w nas
A potem, by nie bolało,
Posadzi się tu las.
I prawda nie wyjdzie na jaw.
A Stalin odznaczy nas.

17 września 1939 – PAMIĘTAMY !!!

17wrzesnia

Reklamy

Komentarzy 6 to “17. WRZEŚNIA PAMIĘTAMY”

 1. nfajw said

  http://www.tvn24.pl/-1,1619650,0,1,nowaja-gazieta-17-wrzesnia-to-byl-czwarty-rozbior-polski,wiadomosc.html
  “Nowaja Gazieta”: 17 września to był czwarty rozbiór Polski
  ROSYJSKI GŁOS W PRZEDEDNIU ROCZNICY
  tvn.24
  Wprowadzając o świcie 17 września jednostki Armii Czerwonej na terytorium Polski, stalinowskie władze pogwałciły wszystkie radziecko-polskie porozumienia i szereg międzynarodowych aktów zakazujących agresji – pisze niezależna “Nowaja Gazieta” w przeddzień 70. rocznicy radzieckiej inwazji.
  – 18 września podpisany został radziecko-niemiecki komunikat, przygotowany przez Stalina, w którym otwarcie mówiono o wspólnym zadaniu ZSRR i Niemiec w wojnie z Polską. Faktycznie polegało ono na likwidacji Polski jako niepodległego państwa – napisała znana rosyjska historyk prof. Natalia Lebiediewa w artykule zatytułowanym “Czwarty rozbiór Polski”
  Lebiediewa podkreśla, że “choć ZSRR nie wypowiedział Polsce wojny, to jednak prowadził ją w ścisłym współdziałaniu z Niemcami”. – Atak i działania wojenne były szczegółowo zaplanowane, przygotowane i zrealizowane z wykorzystaniem wielkiej liczby wojsk i sprzętu bojowego – podkreśliła historyk.
  Zwróciła uwagę, że “ogromna machina wojenna Armii Czerwonej najechała na prawie bezbronnych ludzi; na jednostki przerzedzone w bojach z Niemcami i – zgodnie z rozkazem swojego naczelnego dowódcy – niemal nie stawiające jej oporu”.
  Lebiediewa zauważa, że “główną metodą rządzenia na przyłączonych do ZSRR ziemiach stały się terror i masowe deportacje”.

 2. nfajw said

  Nóż w plecy
  http://www.rp.pl/temat/364146.html

  NÓŻ W PLECY
  Pożoga na Kresach
  Agresja sowiecka zapoczątkowana 17 września dla ziem wschodnich Rzeczypospolitej była nie tylko pasmem masakr polskich obywateli. To gigantyczna katastrofa geopolityczna
  aktualizacja 16-09-2009 00:26Piotr Zychowicz

  NÓŻ W PLECY
  Sowiecko-niemiecki rozbiór Polski i Europy Środkowej – od wojny do wojny
  Po wielotygodniowej kampanii gróźb i skierowaniu na Ukrainę potężnych sił Armii Czerwonej rząd Rumunii przystał na żądanie Kremla opuszczenia Besarabii i Górnej Bukowiny i oddania ich ZSRR.
  aktualizacja 16-09-2009 00:24Rzeczpospolita

  NÓŻ W PLECY
  Czerwona agresja
  1 IX Na prośbę Luftwaffe o udostępnienie sygnału radiowego dla ułatwienia lotnictwu niemieckiemu nawigacji władze ZSRR poleciły radiostacji w Mińsku przedłużenie działalności o dwie godziny i częste nadawanie słowa „Minsk”
  aktualizacja 16-09-2009 00:23Rzeczpospolita

  NÓŻ W PLECY
  Sowieci w polskim dworze
  Kilka dni po 17 września do podlubelskiego majątku Serebryszcze wjechał radziecki czołg. Za nim szli krasnoarmiejcy, którzy ograbili dwór, a właściciela przykuli do psiej budy
  aktualizacja 16-09-2009 00:21Aleksandra Solarewicz

  NÓŻ W PLECY
  Polscy generałowie – ofiary sowieckich represji
  29 polskich generałów zostało zabitych przez sowiecki reżim lub zmarło w więzieniach i łagrach w latach wojny w Związku Sowieckim.
  aktualizacja 16-09-2009 00:20Tomasz Stańczyk

  NÓŻ W PLECY
  Zbrodnie ZSRR przeciwko Polsce
  Rozpoczęta 17 września 1939 roku akcja zbrojna Związku Radzieckiego przeciwko Polsce została opisana w międzynarodowej konwencji w sprawie zdefiniowania agresji, którą ZSRR podpisał ze swymi europejskimi sąsiadami w 1933 roku.
  aktualizacja 16-09-2009 00:19Rzeczpospolita

  NÓŻ W PLECY
  My, Rosja, Niemcy i reszta świata
  Rozmowa z Bronisławem Komorowskim, marszałkiem Sejmu
  aktualizacja 16-09-2009 00:18Agnieszka Rybak

  NÓŻ W PLECY
  Po stronie prawdy
  Rozmowa z Januszem Krupskim, kierownikiem Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
  aktualizacja 16-09-2009 00:17Bartosz Marzec

  NÓŻ W PLECY
  Ta data wciąż zawadza
  Czym jest 17 września z perspektywy dzisiejszych dyskusji o kształcie Europy?
  aktualizacja 16-09-2009 00:16Piotr Semka

  NÓŻ W PLECY
  O wspólną pamięć wojny
  Od 29 sierpnia do 4 września 2009 roku odbywał się Światowy Zjazd Polskich Kombatantów zorganizowany przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w 70. rocznicę obchodów wybuchu II wojny światowej. Na Zjazd przybyło 291 b. żołnierzy polskich z 21 krajów świata.
  aktualizacja 16-09-2009 00:15Rzeczpospolita
  NÓŻ W PLECY
  Pakt Ribbentrop-Mołotow: tajny protokół (fragment)
  aktualizacja 16-09-2009 00:09Rzeczpospolita
  NÓŻ W PLECY
  Świadectwa najazdu
  aktualizacja 16-09-2009 00:08Maciej Rosalak

 3. nfajw said

  17 września TVP 1

  14:00 – Defilada zwycięzców, Film Grzegorza Brauna

  6:30, Relacja z głównych uroczystości z okazji 70. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, które odbędą się w Warszawie, przy pomniku „Poległym i Pomordowanym
  na Wschodzie”.

  22.15 – Marsz wyzwolicieli, Film Grzegorza Brauna

 4. nfajw said

  Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z 70. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę – 16 września 2009 r.
  http://www.rpo.gov.pl/index.php?md=980&s=1#podstrona1

  Gdy Polska toczyła nierówną walkę z niemieckim najeźdzcą, zdradzieckiej napaści ze Wschodu dopuścił się 17 września 1939 roku Związek Sowiecki. Na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow dokonał się akt agresji będący w rzeczywistości IV rozbiorem Polski.
  Na zajmowane obszary razem z sowieckim wojskiem wkraczały oddziały NKWD, które dokonywały aresztowań i wywózek do obozów jenieckich w Związku Radzieckim. Rozstrzeliwano Rzeczypospolitą – ludzi różnych wyznań i tożsamości, katolików, prawosławnych i Żydów, wierzących i niewierzących. Mordowano oficerów Wojska Polskiego, policjantów, sędziów i prokuratorów, naukowców i nauczycieli, lekarzy, urzędników, przedsiębiorców, ziemian i księży. Decyzją Stalina dokonano ludobójczego mordu na polskich oficerach w Katyniu, Miednoje, Charkowie. Mocą decyzji dwóch zbrodniczych zaborców nasze państwo, nasz naród, nasze elity i tradycja miały być przekreślone raz na zawsze.
  Pamiętajmy, żemartwi nie mogą wołać o sprawiedliwość, obowiązkiem żywych jest czynić to za nich.Pozostali oni w naszych sercach i pamięci – tylko dzięki tym, którzy mimo gróźb i represji nigdy nie przestali mówić prawdy o zbrodniach, prześladowaniach i ofiarach komunizmu. Dzięki Kościołowi katolickiemu, polskiej emigracji, demokratycznej opozycji i Rodzinom Katyńskim – dzięki świadectwu Józefa Czapskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Stanisława Świaniewicza.
  Inwazja sowiecka była wstępem do trwającego pół wieku panowania komunizmu na naszych ziemiach. Sprawdziły się słowa Józefa Becka: jeśli napadną na nas Niemcy, przegramy wolność; jeśli napadną Rosjanie, stracimy duszę.
  Jak pisał Tony Judt (“Tak mało nauczył nas wiek XX”): Państwa i społeczeństwa podbite podczas II wojny (…) przez Hitlera lub Stalina (bądź przez obu) doświadczyły nie tylko okupacji i wyzysku, ale też upadku, wypaczenia norm praw oraz norm społeczeństwa obywatelskiego. Podstawowe struktury cywilizowanego życia – przepisy , prawa, nauczanie, policja, sądownictwo – zniknęły bądź uległy dezintegracji.
  To dlatego mimo 20 lat wolnej Polski nie udało się nam odbudować rzeczywistej podmiotowości, stabilnych struktur państwa prawnego ani prawdziwej demokracji. Gdyż dotychczas nie udało się nam odzyskać naszej „duszy”. I nie uda nam się jej odzyskać bez przywrócenia pamięci i prawdy o naszych patriotach i bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę.
  Pamięć o ich ofierze wyznacza nam drogę, buduje fundament dla wspólnej przyszłości, z naszymi równie nieszczęśliwymi i skrzywdzonymi przez zbrodniczy system braćmi ze Wschodu. Mimo bolesnych i wciąż otwartych ran możemy osiągnąć prawdziwe z nimi pojednanie – ale jedynie poprzez wzajemne przebaczenie w prawdzie, podobne do tego, jakie udało nam się osiągnąć z Niemcami. Musimy razem, z determinacją walczyć o świat, w którym rządzi prawda i sprawiedliwość, wolność i demokracja, prawa człowieka i ludzka solidarność. Taki świat i wspólne do niego dążenie jest jedyna możliwą gwarancją pokoju.

 5. nfajw said

  Znaczki radzieckie i protest-song Pawła Kukiza 2009-09-17
  http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=2159

 6. nfajw said

  5 TYSIĘCY KARY ZA UCZCZENIE 17 WRZEŚNIA
  Piotr Lisiewicz dla Niezalezna.pl, 18-09-2009 15:48
  W czasie, gdy trwały obchody 70. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939, kilka ulic dalej obradowała Komisja Ligi Ekstraklasy S.A. Nałożyła ona karę grzywny 5 tysięcy złotych na klub Lechia Gdańsk za wywieszenie przez jej kibiców transparentu „17.09.1939 – czwarty rozbiór Polski”.

  Decyzja o nałożeniu kary za wydarzenia podczas niedzielnego meczu nosi więc datę… 17 września. – Ręce opadają – tak postawę piłkarskich działaczy komentuje ksiądz Jarosław Wąsowicz SDB, autor książki Biało-zielona Solidarność, znawca historii klubu. – Ta decyzja działaczy piłkarskich pokazuje, jak bardzo tkwią oni wciąż mentalnością w totalitarnym ustroju. Kara za uczczenie pamięci setek tysięcy ofiar sowieckiej agresji to jakieś niewyobrażalne kretyństwo – mówi Niezależnej.pl.

  Błażej Słowikowski, rzecznik klubu Lechia Gdańsk też zupełnie nie zgadza się z decyzją Ekstraklasy S.A.: – Uczczenie pamięci bohaterów tamtych dni nie było zachowaniem nagannym, a godnym pochwały. Ta postawa kibiców dowodzi, że młodzi ludzie nie są tacy, jak niektórzy chcieliby ich widzieć. Nie powinno się w żadnym razie gasić w nich takich postaw – powiedział nam.

  Jak uzasadnia nałożenie kary Ekstraklasa S.A.? Znamy dwie wersje. Rzecznik Ekstraklasy S.A Adrian Skubis powiedział PAP, że kara wynika ze złamania przez klub przepisów uchwały zarządu PZPN. – Jeden z punktów uchwały mówi, że zabronione jest prezentowanie na transparentach, flagach, banerach i innych podobnych przedmiotach, napisów i symboli wyrażające treści niezwiązane z klubem i rozgrywkami – podkreślił Skubis.

  Natomiast nieoficjalnie wiadomo, że obserwator meczu wpisał do protokołu, że transparent miał charakter… polityczny. Słowikowski komentuje: – Przepisy UEFA słusznie zakazują mieszania sportu z polityką, ale nie wolno tych przepisów nadinterpretować. Rocznica 17 września to sprawa historii, patriotyzmu, a nie polityki. Myślę, że wielu kibicom skojarzyło się to z mistrzostwami świata z 1982 roku w Hiszpanii i transparentem.

  Jedynym z członków Komisji Ekstraklasy, który przeciwstawił się karaniu za uczczenie 17 września, był Filip Jańczuk, reprezentującym w niej Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców. – Byłem przeciwny karze, nie mam wątpliwości, że zgodnie ze zdrowym rozsądkiem transparent o 17 września powinien być potraktowany jako wyjątek od reguł wymyślonych przez PZPN – mówi.

  Podczas konferencji prasowej PiS w sejmie decyzję działaczy piłkarskich skrytykował lider tej partii Jarosław Kaczyński. – Należą im się słowa szacunku, pochwały i wdzięczności. Tymczasem ich klub został za to ukarany sporą grzywną finansową.

  Nie rozumiemy tej decyzji, jest ona absolutnie skandaliczna i zapisuje się jako swoisty suplement do książki „Dzieje głupoty w Polsce” – mówił o niej eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki. W imieniu PiS podziękował kibicom za to, że „potrafili w godny i patriotyczny sposób uczcić tragiczną dla Polski datę”.

  Czarnecki powiedział, że ukaranie Lechii Gdańsk to nie pierwszy tego rodzaju przypadek. „1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zabroniono piłkarzom Polonii Warszawa i Legii Warszawa wejść na prezentację przedmeczową w koszulkach odwołujących się do tej rocznicy. To są rzeczy zupełnie irracjonalne, nieprawdopodobne i skandaliczne, ale właśnie takich mamy ludzi odpowiadających za polską piłkę” – powiedział.

  Kim jest Adam Tomczyński, przewodniczący Komisji Ligi Ekstraklasy S.A., która wydała kuriozalną decyzję? Wcześniej był on sędzią sądu gospodarczego oraz szefem Wydziału Dyscypliny PZPN.

  Stefan Szczepłek i Krzysztof Guzowski na łamach „Rzeczpospolitej” z 9 grudnia 2004 r. scharakteryzowali Tomczyńskiego następująco: „Sędzia Gospodarczego Sądu Rejonowego w Warszawie, związany mocno z Dariuszem Czajką, wieloletnim szefem warszawskiego Sądu Upadłościowego, znanym z prowadzenia głośnych spraw. Sąd Dyscyplinarny przeniósł go na inne miejsce służbowe. Przewinienia sędziego Czajki zakwalifikował jako kumoterstwo: łączenie stanowiska sędziego z prywatnymi interesami gospodarczymi i finansowymi. Tomczyński uczestniczył w prowadzeniu spraw upadłościowych – raz był sędzią, raz komisarzem. Podobnie jak Czajka”.

  Piotr Lisiewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: