W Krakowie i okolicach

Obchody Święta Niepodległości w Krakowie

Posted by jw w dniu Listopad 10, 2009

Święto Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości w Krakowie w 2009 r.

11 listopada odbędą się uroczyste obchody Święta Niepodległości.

(Magiczny Kraków)

Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 9:40 na dziedzińcu przed Katedrą na Wawelu. W tym miejscu tradycyjnie odbędzie się uhonorowanie sztandarów Wojska Polskiego, Policji, Szkoły Aspirantów Pożarnictwa PSP i Chorągwi Prezydenta Miasta Krakowa.

O godz. 9:45 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie Srebrnych Dzwonów.

O godz. 10:00 w Katedrze Wawelskiej zostanie odprawiona Msza św. Po nabożeństwie na dziedzińcu przed Katedrą uformuje się patriotyczny pochód.

W pochodzie wezmą udział m.in. formacje kawaleryjskie, orkiestra garnizonu Kraków, kompania honorowa Policji, kompania honorowa Szkoły Aspirantów Pożarnictwa PSP, kompania honorowa Straży Miejskiej, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, niepodległościowych oraz szkół krakowskich. Uczestnicy pochodu przejdą pod Krzyż Katyński na placu przed kościołem św. Idziego, gdzie o godz. 11:30 odbędzie się uroczystość złożenia wspólnego wieńca od społeczności Krakowa i Małopolski. W trakcie uroczystości plac św. Idziego otrzyma nazwę pl. Ojca Adama Studzińskiego. Następnie uczestnicy pochodu przejdą Drogą Królewską na pl. Matejki.

o godz. 12.30, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbędzie się uroczystość patriotyczna.

W programie uroczystości przewidziano m.in. odegranie sygnału Wojska Polskiego, wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego, zmianę warty, apel poległych, złożenie wieńców, odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na zakończenie odbędzie się defilada orkiestry Garnizonu Kraków, kompanii honorowej 2. Korpusu Zmechanizowanego, 6. Brygady Desantowo – Szturmowej, 8. Bazy Lotniczej, kompanii honorowych Policji, Straży Miejskiej, Szkoły Aspirantów Pożarnictwa PSP i formacji kawaleryjskich.

O godz. 17:00 w Rynku Głównym odbędzie się 35. Lekcja Śpiewania „Radosna Niepodległości” z udziałem artystów Kabaretu Loch Camelot i mieszkańców Krakowa. Organizatorami przedsięwzięcia są Urząd Miasta Krakowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Piosenki „Refren” i Biblioteka Polskiej Piosenki. Urząd Miasta Krakowa przygotował 4500 bezpłatnych śpiewników.

Archiwum:

90. rocznica odzyskania Niepodległości

Migawki z Krakowa w 90. rocznicę odzyskania Niepodległości

Portal historyczny 11listopada1918

Pieśni patriotyczne 

Szanowni Państwo,

Utwory patriotyczne i wojskowe wykonuje się najczęściej podczas oficjalnych uroczystości. Jednak Polacy równie chętnie śpiewają je w czasie spotkań rodzinnych i towarzyskich. Tak zrodził się pomysł na realizację tej płyty. 

Oprócz nagrań popularnych pieśni i piosenek, znajdziecie Państwo tutaj także ich teksty (kliknij, żeby pobrać książeczkę w PDF). Gorąco zachęcam do słuchania i wspólnego śpiewania utworów, które na trwałe wpisały się w historię naszej Ojczyzny. 

Prezydent RP Lech Kaczyński

http://www.prezydent.pl/nasz-kraj/piesni-patriotyczne

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: