W Krakowie i okolicach

Doktorat honoris causa dla Adama Michnika

Posted by jw w dniu Listopad 13, 2009

michnik_kiszczak_jaruzelski_okraglystol

Pikieta na okoliczność  nadania

tytułu doktora honoris causa

Adamowi Michnikowi

serwis  Uniwersytetu Pedagogicznego

Rektor i Senat Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zapraszają uprzejmie do wziecia udziału w uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa  Adamowi Michnikowi , która odbędzie się 17 listopada 2009 r. w auli uczelni przy ul. Podchorążych 2 o godz. 11

Michnik ma zostać wyróżniony za

„Niezłomne propagowanie wartościdemokratycznych i humanistycznych w kulturze i polityce polskiej”.

Wystawa „Adam Michnik – historyk i twórca historii”

Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego zaprasza na wystawę  „Adam Michnik – historyk i twórca historii”, która od dnia 16 listopada 2009 roku będzie dostępna w holu obok Audytorium W. Danka w budynku głównym Uczelni przy ul. Podchorążych 2.

W dniu 17 bm. (wtorek),  godz. 10.30

rozpocznie się pikieta w proteście
przeciwko  doktoratowi h. c. dla Michnika.
Miejsce demonstracji – przed budynkiem Uniwersytetu Pedagogicznego w
Krakowie, ul. Podchorążych 2 (łączącą ul. Królewską i Bronowicką).
Pikietę zgłosił w urzędzie Miasta Krakowa

krakowski klub Gazety Polskiej.

Serdecznie zapraszam,
Ryszard Bocian

Herbert

dr hc

Lustracja doktoratu honoris causa

Zbigniew Herbert o Michniku

POSEŁ MICHNIK

Errata do wystawy

“Adam Michnik – historyk i twórca historii”

Michnik humoris causa

Pikieta na okoliczność dr h.c. Michnika

Reklamy

Komentarzy 7 to “Doktorat honoris causa dla Adama Michnika”

 1. Lucyna K said

  Wstyd ciężki dla tej zasłużonej uczelni. Michnik to renegat i bardzo amoralna kreatura.

 2. nfajw said

  Doktorat honoris causa dla Adama Michnika?
  http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=18877

  [audio src="http://www.radiomaryja.pl/dzwieki/2009/11/2009.11.03.akt01.mp3" /]

 3. nfajw said

  Honorowy doktorat dla Adama Michnika

  http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,7256088,Honorowy_doktorat_dla_Adama_Michnika.html

  We wtorek Adam Michnik odbierze doktorat honoris causa przyznany mu przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Nie obyło się bez protestów.

  To wyróżnienie za wybitne zasługi w służbie publicznej i promowanie wartości humanistycznych. Jesteśmy dumni, że Adam Michnik przyjmuję tę godność właśnie od nas. Od uczelni, która kształci nauczycieli mających wychowywać kolejne pokolenia. Zawsze bardzo starannie wybieramy osoby, którym przyznajemy honorowe doktoraty, w tym gronie są m.in. ks. Józef Tischner i kardynał Stanisław Dziwisz – mówi prof. Michał Śliwa, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, podkreślając, że choć redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” ma już doktoraty honorowe amerykańskich i europejskich uczelni, będzie to jego pierwsze takie wyróżnienie w Polsce.

  Laudację uzasadniającą przyznanie honorowego doktoratu wygłosi profesor Uniwersytetu Pedagogicznego, publicysta Janusz Majcherek. – Charakteryzując działalność Adama Michnika, opieram się na określeniu, którym posłużył się Timothy Garton Ash w swym wspomnieniu o Bronisławie Geremku: historyk i twórca historii – mówi Janusz Majcherek, który w swej laudacji chce również pokazać, że czynione Adamowi Michnikowi zarzuty za łączenie ról sprawcy i komentatora wydarzeń łączą go z krakowskimi stańczykami – konserwatywnymi działaczami politycznymi, związanymi z najbardziej opiniotwórczą wówczas gazetą „Czas Krakowski”. – Zwracam też uwagę na jeszcze jedno podobieństwo Adama Michnika ze stańczykami. To odwaga łączenia postawy krytycznej wobec własnego społeczeństwa z wyrozumiałością do ludzi niegdyś wrogiej władzy. A także zdolność do kompromisu z dotychczasowymi prześladowcami, jeśli jest to korzystne dla Polski – dodaje Majcherek.

  Przyznanie tytułu Adamowi Michnikowi wbudziło jednak na uczelni emocje. Troje profesorów UP – Henryka Kramarz, Ryszard Kantor i Józef Misiek – napisało list otwarty, w którym sugerują, że wniosek o przyznaniu doktoratu został zainicjowany odgórnie, a potem podjęty wbrew woli większości osób, które miały o tym decydować. – To nieprawdziwe sformułowania i wprowadzanie w błąd opinii publicznej – odpowiada rektor, który w specjalnie wydanym oświadczeniu podaje dokładne wyniki głosowania zarówno rady Wydziału Humanistycznego, jak i reprezentującego całą uczelnię Senatu, który przyjął wniosek znaczną większością głosów. Zaznacza, że głosowanie było tajne.

  Rektor nie ukrywa, że był inicjatorem przyznania tej godności Adamowi Michnikowi. – W 20-lecie wolnej Polski, chciałem docenić środowisko, którego sprzeciw wobec ówczesnego ustroju stał się źródłem demokratycznych przemian. Niedawno spotkałem na korytarzu pracownika naukowego, który spytał mnie, czy nie moglibyśmy wręczyć doktoratu postaci mniej kontrowersyjnej. Odpowiedziałem mu: gdyby nie Adam Michnik i jego środowisko nie mógłbyś w tej chwili i w tym miejscu tak otwarcie mówić o swoich wątpliwościach – wspomina rektor, który nie boi się też ewentualnych demonstracji w dniu ceremonii wręczenia tytułu. – Protestującym odpowiem: gdyby nie Adam Michnik, to teraz zainteresowałoby się wami SB, a potem trafilibyście do aresztu. A tak każdy może protestować – mówi prof. Śliwa.

  Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 4. […] Doktorat honoris causa dla Adama Michnika […]

 5. […] Doktorat honoris causa dla Adama Michnika […]

 6. […] Doktorat honoris causa dla Adama Michnika […]

 7. moher said

  jak ktos nic nie robil

  za komuny

  to pluje na michnika
  teraz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: