W Krakowie i okolicach

Za obrazę Polaków – krakowianie bojkotują piwo Grupy Carlsberg

Posted by jw w dniu Styczeń 25, 2010

Takiego piwa krakowianie nie piją !

Uzasadnienie : 

Poseł Stanisław Pięta: „Za obrazę Polaków odpowiedzią powinien być bojkot piwa produkowanego przez Grupę Carlsberg”

Bielsko-Biała, dnia 30 grudnia 2009 r.

Stanisław Pięta
Poseł na Sejm RP

Zarząd 
Carlsberg Polska S.A.
ul. Iłżecka 24
02-135 Warszawa

W związku z tym, że firma Carlsberg w haniebny sposób obraziła pamięć Polaków i Żydów zamordowanych przez kozackich buntowników podczas rzezi w Humaniu w 1768 r. domagam się przeproszenia przez władze Grupy Carlsberg, Zarząd Carlsberg Polska S.A. oraz władz odpowiedniej spółki ukraińskiej Polaków zarówno w Polsce jak i na Ukrainie.

Użycie do reklamy Waszego piwa motywu ohydnych mordów, których ofiarą na Ukrainie padło kilkadziesiat tysięcy ludzi budzi zdumienie i oburzenie. Wykorzystanie postaci inicjatora tego barbarzyństwa Maksyma Żeleźniaka, który po spożyciu piwa Lvivske ma opowiadać jak to powiesił w kościele w Humaniu Lacha, Żyda i psa bo ich wiara jednakowa („Lach, Żyd i sobaka – wsia wira odnaka”), stanowi skrajny przejaw braku szacunku dla człowieka, elementarnej wrażliwości i po prostu głupoty. Reklama piwa Lvivskie produkowanego przez Waszą Grupę, wyemitowana w ukraińskiej telewizji stanowi także dowód na skrajny antypolonizm i antysemityzm osób kierujących ukraińskim segmentem Waszej Grupy oraz na akceptację tego stanu przez Zarząd Waszej Grupy – gdyż jak mi wiadomo do dzisiaj Wasza Firma nie przeprosiła za tę skandaliczną reklamę.
Szanowni Państwo proponuję abyście ponownie zapoznali się z dostępnymi na Waszej stronie internetowej przemyśleniami założyciela Waszej Firmy Pana J. C. Jacobsena, który uważał, że wysokie wartości etyczne przejawiające się w filantropii, uczciwości i jakości produktów są ważniejsze niż zyski krótkoterminowe. Z żalem zauważam, że Wasze zapewniania o trosce o etykę i o odpowiedzialności wobec społeczeństwa wydają się mało wiarygodne w świetle Waszego postępowania. Oburza mnie nie tylko skandaliczna kampania reklamowa, ale także brak odpowiednich przeprosin ze strony Państwa Firmy. 
Jak podają historycy po zajęciu Humania przez zdradzieckich kozaków Iwana Gonty ludność mordowano na wiele różnych sposobów: dzieci zrzucano z budynków na las spis, kobiety gwałcono, a ciężarnym rozpruwano brzuchy. Zmuszano do konwersji na prawosławie. Z kościoła katolickiego wyrzucono komunikanty, każąc je jeść z ziemii i krzycząc „Oto lacki boh” [Oto polski bóg]. Na koniec wrzucono roznegliżowane zwłoki do głębokiej na 40 sążni studni. 
Czy wykorzystanie w kampanii reklamowej motywu bestialskiej rzezi, historii niewinnie mordowanych ludzi w Humaniu stanowi dowód uczciwości, etycznego prowadzenia biznesu i odpowiedzialności społecznej, o których zapewniacie Państwo na Waszej stronie internetowej? 
Szanowni Państwo domagam się od Zarządu Waszej Grupy, od Zarządu Carlsberg Polska S.A. i Zarządu spółki ukraińskiej całostronicowych przeprosin umieszczonych w dziennikach ogólnopolskich oraz we wszystkich głównych dziennikach ukraińskich.

Jednocześnie informuję, że do czasu opublikowania przeprosin zamierzam powstrzymać się od zakupów Waszych produktów. Nie będę kupował piwa marki: Carlsberg, Harnaś, Okocim, Karmi, Bosman, Piast, Kasztelan, Volt i Książ. Jednocześnie zawiadamiam, że o swoim stanowisku zamierzam szeroko informować licznych współpracowników, przyjaciół i właścicieli sklepów w moim okręgu wyborczym. W tym celu przyłączam się do już prowadzonego bojkotu Waszego piwa przez portal polskiekresy.pl i Kuriera Galicyjskiego oraz organizuję społeczną akcję pisania protestów.

Zawiadamian także, że występuję do Mnistra Spraw Zagranicznych z interpelacją w sprawie kroków podjętych przez polskie placówki dyplomatyczne na Ukrainie w celu przeciwdziałania antypolskim i antysemickim kampaniom reklamowym organizowanym przez Państwa Firmę. Oczywiście w tej sprawie zorganizuję konferencję prasową i będę przekonywał władze Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiediwosci do wystąpienia ze stosownym protestem na szczeblu krajowym.

Z poważaniem 
Stanisław Pięta
Poseł na Sejm RP

Do wiadomości:
1. Pan Przemysław Gosiewski Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS
2. Pan Zvi Rav-Ner Ambasador Izraela w Polsce
3. Portal polskiekresy.pl

Poseł Pięta piętnuje ukraińskie piwo i historyczny serial (FILM)

Reklamy

Komentarzy 6 to “Za obrazę Polaków – krakowianie bojkotują piwo Grupy Carlsberg”

 1. nfajw said

  List wyjaśniający fakty, dotyczące sponsoringu piwa Lwowskiego

  Szanowni Państwo,

  pragniemy wyrazić nasze głębokie ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji dotyczącej piwa „Lwowskie” – sponsora emisji serialu historycznego pt. „Historia ziem ukraińskich” na kanale „24” w ukraińskiej TV.
  Była to kolejna emisja tego serialu, który po raz pierwszy wyemitowano w telewizji ukraińskiej 2 lata temu. Wówczas serial spotkał się wśród widzów z bardzo pozytywnym odbiorem, czego dowodem były liczne wyrazy uznania kierowane do redakcji kanałów TV, które go emitowały.
  Browar Lwowski nie był odpowiedzialny za powstanie tego serialu, jedynie zakupił pakiet sponsorski, nie dysponował prawem dokonywania kolaudacji, czy też wprowadzania jakichkolwiek zmian do serialu; Browar nie miał również żadnego wpływu na jego autorów ani na przygotowanie fabuły serialu. Wyświetlono 183 odcinki serialu, ukazujące negatywne i pozytywne strony historii Ukrainy.

  Po drugiej emisji serialu, ukraiński dziennik „Gazeta po-ukrainski” w numerze 922 z 2 listopada 2009 r. opublikował artykuł, w którym autor (dziennikarz gazety) doszukiwał się związków marki „Lwowskie” z fabułą serialu. W naszej opinii informacje przedstawione w artykule były przedmiotem manipulacji. Rzekomo wypowiedziane w filmie słowa Maksyma Żeleźniaka, że „po wypiciu waszego piwa powiesiłem /zabiłem na kościelnej wieży Lacha, Żyda i psa – ponieważ ich wiara/polityka jest jednakowa” nigdy nie padły w tym serialu ! Zostały w tym wypadku wymyślone przez autora artykułu.
  Jeden z odcinków opowiada historię zdobycia jednego z polskich zamków przez ukraińskich Hajdamaków (walczących przeciwko polskim władcom), kierowanych przez atamana Maksyma Żeleźniaka. W serialu ich działania zostały określone jako „straszna rzeź”, a następnie wspomniano, iż po zajęciu zamku Hajdamacy powiesili polskiego księdza, Żyda i psa, pozostawiając napis „Lach, Żyd i pies – ich wiara jednakowa”. Autorzy serialu w ten sposób przedstawili jedną ze strasznych i zbrodniczych kart w historii Ukrainy.

  Jest nam bardzo przykro z powodu tej sytuacji. Sponsorując ponowną emisję serialu historycznego, nie zamierzaliśmy obrazić przedstawicieli żadnego narodu. Podkreślamy, iż obecnie ten projekt sponsoringowy został już zakończony, a w przyszłości będziemy z większą ostrożnością podchodzić do sponsorowania przedsięwzięć o charakterze historycznym.

  Jednocześnie pragniemy podkreślić, iż traktujemy przedstawicieli wszystkich narodów bez wyjątku z najgłębszym szacunkiem i jesteśmy całkowicie przekonani o tym, że stosunki pomiędzy wszystkimi krajami i narodami powinny opierać się na tolerancji i przyjaźni oraz poszanowaniu wzajemnych różnic.

  Wszystkich, którzy poczuli się dotknięci lub obrażeni sposobem podania informacji zawartej w jednym z odcinków serialu «Historia ziem ukraińskich», wyemitowanym w ukraińskiej TV na kanale «24», treścią jakiego była rzeź w Humaniu podczas powstania Hajdamaków, a sponsorowanym przez nasz podmiot zależny – Browar Lwowski serdecznie przepraszamy !

  Svetlana Veselovskaya
  Dyrektor ds. Komunikacji Browaru Slavutich

  W załączeniu przesyłam wyjaśnienie tej przykrej historii.

  Melania Popiel

  Melania Popiel

  Dyrektor ds. Komunikacji/ Communications Director
  Tel. +48 22 543 14 06 Kom. +48 601 617 300
  melania.popiel@carlsberg.pl

  Carlsberg Polska SA
  ul. Iłżecka 24 02-135 Warszawa Polska NIP 869 000 30 54

  Tel +48 22 543 14 00 Fax +48 22 543 14 60
  http://www.carlsbergpolska.pl

  Carlsberg Polska SA z siedzibą w Warszawie,

  PL 02-135 Warszawa, ul. Iłżecka 24

  Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym

  dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy

  KRS pod numerem 35347

  Kapitał akcyjny: 28.720.701,00 PLN (w pełni opłacony)

 2. nfajw said

  Carlsberg przeprasza za antypolską reklamę

  http://polskiekresy.info/index.php?option=com_content&view=article&id=604:carlsberg-przeprasza-za-antypolska-reklame&catid=118:1&Itemid=493

 3. nfajw said

  Skandaliczna reklama piwa we Lwowie i przeprosiny browaru Carlsberg 2010-01-28
  http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=2626

 4. […] Za obrazę Polaków – krakowianie bojkotują piwo Grupy Carlsberg […]

 5. […] Tadeusz Isakowicz-Zaleski zaprasza na promocję książki "Przemilczane ludobójstwo na Kresach" Za obrazę Polaków – krakowianie bojkotują piwo Grupy Carlsberg 70 rocznica ZBRODNI KATYŃSKIEJ w KrakowieSpotkanie z Adamem Macedońskim Spotkanie z Prof. […]

 6. […] Za obrazę Polaków – krakowianie bojkotują piwo Grupy Carlsberg January 2010 5 comments 3 […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: