W Krakowie i okolicach

W Krakowie o grobie Kopernika

Posted by jw w dniu Luty 22, 2010

Konferencja naukowa

„Tajemnica grobu Mikołaja Kopernika. Dialog ekspertów”

(Kraków, 22-23 lutego 2010 roku)

Program

Poszukiwania grobu Mikołaja Kopernika. Głosy uczestników badań

Poszukiwania grobu Mikołaja Kopernika. Głosy komentatorów

CopernicusTombMystery

Michał Kokowski, Poszukiwania grobu Kopernika

KOPERNIKAŃSKI PORTAL NAUKOWY
NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS

Reklamy

Komentarze 3 to “W Krakowie o grobie Kopernika”

 1. nfajw said

  Badacze szukają współczesnych krewnych Mikołaja Kopernika
  http://www.dziennik.krakow.pl/pl/aktualnosci/kraj/999189-badacze-szukaja-wspolczesnych-krewnych-mikolaja-kopernika.html

 2. nfajw said

  Naukowcy o tajemnicach grobu Mikołaja Kopernika – część z nich powątpiewa

  http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=370462&data=&lang=PL&_CheckSum=844071599

  stnieje szereg wątpliwości co do tego, czy szczątki odkryte w 2005 r. we fromborskiej katedrze rzeczywiście należały do Kopernika – twierdzi część uczestników konferencji naukowej „Tajemnica grobu Mikołaja Kopernika”, która zakończyła się we wtorek w Krakowie. W dwudniowej imprezie uczestniczyli przedstawiciele różnych gałęzi nauki: archeolodzy, antropolodzy, genetycy, historycy, genealodzy, a nawet astronomowie. Niektórzy z nich byli krytyczni wobec odkrycia we fromborskiej katedrze, część zarzuciła zespołowi badawczemu niedociągnięcia i błędy.

  Dr Arkadiusz Sołtysiak z Zakładu Bioarcheologii UW zakwestionował m.in. hipotezę zespołu badawczego głoszącą, że skoro istnieje zgodność DNA włosa znalezionego w tzw. księdze Stoefflera z DNA czaszki z katedry we Fromborku, to zarówno włos, jak i czaszka musiały należeć do Kopernika.
  Przechowywane od najazdu szwedzkiego w Uppsali działo pt. „Calendarium romanum magnum” Johannesa Stoefflera przez prawie ćwierć wieku było używane przez Kopernika. Włos znaleziony w tej księdze miał kod DNA zgodny z DNA czaszki odkopanej pod jednym z bocznych ołtarzy katedry we Fromborku. Pod ołtarzem tym, przypisywanym kanonikowi Kopernikowi, znaleziono jednak kilkanaście różnych pochówków.

  „Jeśli cranium nr 13 (czyli domniemana czaszka Kopernika, oznaczona jako pochówek nr 13/2005 – PAP) i włos z +Calendarium romanum magnum+ należały do jednej osoby, to nie musiał to być akurat Mikołaj Kopernik. Mógł to być inny czytelnik tej książki” – zauważył Sołtysiak.

  Według naukowca, owa księga cieszyła się wówczas dużą popularnością. Należała do Kopernika, ale z pewnością korzystały z niej też inne osoby. Mógł to być np. inny kanonik, który zgubił w księdze włos i – podobnie jak Kopernik – został pochowany w podziemiach katedry.

  Sołtysiak podkreślił też, że na dostępnych mu zdjęciach czaszki z Fromborka nie widać śladów złamania kości nosa, opisywanych przez zespół badający szczątki i uwidocznionych m.in. w rekonstrukcji twarzy, wykonanej przez policyjnych specjalistów. Naukowiec, odpowiadając na pytania z sali, przyznał jednak, że nie może wykluczać, iż podczas bezpośrednich oględzin czaszki dopatrzyłby się śladów złamania.

  Według dra Jarosława Bednarka z Zakładu Genetyki Molekularnej i Sądowej Collegium Medicum UMK, zespół badający czaszkę z Fromborka popełnił błąd posługując się metodą typologii antropologicznej. Jego zdaniem, jest to metoda przestarzała, kwestionowana już w latach 60. XX w. jako bezpodstawna genetycznie i abiologiczna. Naukowiec przyznał jednak, że nie przesądza to o tym, czy czaszka należała do Kopernika, czy nie.

  Dr Tomasz Kozłowski z Zakładu Antropologii UMK w Toruniu ocenił, że rzekomy ślad po urazie, który badacze stwierdzili na czole czaszki z Fromborka, jest tzw. rowkiem tętniczym, czyli wyciskiem naczynia krwionośnego w kości czołowej czaszki. Według Kozłowskiego, takie ślady nosi na czaszkach wiele osób, które nigdy nie doznały urazu głowy. Niektórzy badacze dopatrywali się związku tego śladu z blizną, której doszukiwano się na portretach Kopernika. Niestety, najwcześniejszy z zachowanych portretów astronoma powstał 37 lat po jego śmierci.

  „Nie kwestionuję dorobku kolegów badających DNA. Problemem jest dla mnie, czy możemy przyjąć, że fragment mitochondrialnego DNA z włosa niezidentyfikowanej osoby plus szczątki niezidentyfikowanej osoby dają w rezultacie Mikołaja Kopernika” – podsumował Kozłowski.

  Wagę odkrycia kwestionował także kierujący konferencją dr Michał Kokowski z Instytutu Historii Nauki PAN i Centrum Kopernika. Według niego, „nie ma przedstawionych dowodów o charakterze ostatecznym”, które potwierdzałyby, że czaszka znaleziona w Katedrze we Fromborku należała do polskiego astronoma.

  Główne zarzuty sformułowane przez Kokowskiego dotyczyły znajomości życia Kopernika, znajomości historii jego portretów, badań genetycznych i rozumienia baz statystycznych. „Osoby, które uczestniczyły w tych badaniach, z wyjątkiem Jerzego Sikorskiego, nigdy wcześniej nie zajmowały się badaniem życia Kopernika” – wyjaśnił w rozmowie z PAP naukowiec.

  Jak dodał, nieprawdą jest m.in., jakoby Kopernik miał złamany za życia nos, co jest widoczne na czaszce znalezionej we Fromborku oraz w rekonstrukcji twarzy astronoma, wykonanej przez specjalistów Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KG Policji.

  „Ogólna teza, że nos jest złamany i widać to na wszystkich portretach, podobnie jak asymetrię twarzy, jest nieprawdziwa w sensie empirycznym. Pokażę jeden z portretów, na którym – nie ma absolutnie żadnych wątpliwości – nos jest prosty. I nie jest to portret z XIX, lecz z XVII wieku” – podkreślił Kokowski, od lat badający życie Kopernika.

  Na konferencji zabrakło dwóch najważniejszych autorów odkrycia – kierującego projektem profesora archeologii Jerzego Gąssowskiego, który nie skorzystał z zaproszenia, oraz olsztyńskiego historyka dra Jerzego Sikorskiego, będącego autorem hipotezy, dzięki której udało się zlokalizować pochówek. Ten ostatni przesłał tekst referatu, który odczytano w pierwszym dniu konferencji.

  Na obradach pojawił się natomiast biskup Jacek Jezierski, prepozyt archikatedry fromborskiej, będący pomysłodawcą poszukiwań. „Nadal nie mam podstaw, żeby wątpić w to odkrycie” – powiedział PAP ksiądz biskup po wysłuchaniu referatów.

  W podobnym tonie wypowiadała się spora część słuchaczy i prelegentów, według których prawdopodobieństwo, że odnaleziona we Fromborku czaszka należała do wielkiego astronoma, jest – w świetle poczynionych badań – duże lub bardzo duże. Na sali zaznaczył się więc wyraźny podział.

  Krytykującym odkrycie także wytknięto szereg błędów. Dr Tomasz Grzybowski z Zakładu Genetyki Molekularnej CM UMK stwierdził, że ogromna większość krytycznych uwag z zakresu genetyki poczynionych przez kierownika konferencji dra Michała Kokowskiego powstała w wyniku nieporozumień i nieumiejętnego posługiwania się bazami danych DNA. Dr Tomasz Kupiec z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie zauważył zaś, że niektóre krytyczne referaty oparto na zdjęciach i lekturze popularnonaukowych gazet, a nie analizie naukowych materiałów.

  Uczestnicy konferencji byli jednak zgodni co do tego, że dopiero odnalezienie krewnych Kopernika lub ich szczątków, a następnie porównanie ich DNA z kodem czaszki z Fromborka mogłoby posunąć badania identyfikacyjne ku rozstrzygnięciu.

  Konferencję „Tajemnica grobu Mikołaja Kopernika – dialog ekspertów” zorganizowały European Society for the History of Science, Centrum Kopernika, PAU, Instytut Historii Nauki PAN i Wyższa Szkoła Europejska. CZO

  PAP – Nauka w Polsce

 3. nfajw said

  2010-02-25 03:20
  Genealodzy na tropie domniemanego brata Mikołaja Kopernika
  http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=370497&data=&lang=PL&_CheckSum=-1316949107

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: