W Krakowie i okolicach

Apel, także do krakowian, w sprawie pamięci o zbrodni w Hucie Pieniackiej

Posted by jw w dniu Luty 27, 2010

 

APEL

w związku z 66 rocznicą mordów  w Hucie Pieniackiej i zagładą tej wsi przez bandy UPA i odziały SS Galizien proponuję, byśmy w naszych domach

28 lutego o godz. 20,00

zapalili w oknach świeczki na znak pamięci.

Mogą też być znicze  ułożone w kształcie HUTA PIENIACKA lub krzyży koło naszych domów.

A na stronach internetowych w tym dniu  zainstalujmy też  ogniki –  świeczki. Naturalnie, poza innymi czynnościami, które każdy na swojej ziemi uczyni ( kościoły, pomniki itp) .

Proszę o rozpowszechnienie tego apelu w kraju i za granicą.

Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Srokowski
www.srokowski.art.pl

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej

STOWARZYSZENIE HUTA PIENIACKA

Huta Pieniacka 2009

 
Reklamy

Jedna odpowiedź to “Apel, także do krakowian, w sprawie pamięci o zbrodni w Hucie Pieniackiej”

 1. nfajw said

  Uczczono pamięć ofiar
  Nasz Dziennik, http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100301&typ=po&id=po21.txt

  Około 200 osób uczestniczyło w niedzielę w uroczystościach upamiętnienia polskich ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej w zachodniej Ukrainie.
  W 1944 r. w tej nieistniejącej dziś wsi Ukraińcy z brygady SS-Galizien wymordowali od 800 do 1,2 tys. osób. Uroczystość zakłóciła manifestacja ukraińskich nacjonalistów.

  Jak poinformował konsul generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński, niedzielnej modlitwie ekumenicznej przy pomniku zabitych 66 lat temu Polaków towarzyszył protest około 60 członków ukraińskiej partii nacjonalistycznej Swoboda. Przed uroczystościami ustawili oni przy pomniku tablicę, na której napisali, że powstał on z pominięciem prawa ukraińskiego, oraz umieścili informację głoszącą, że do zbrodni w Hucie Pieniackiej doszło, gdyż znajdował się tam silny ośrodek Armii Krajowej (AK). – Pomnik w Hucie Pieniackiej powstał w wyniku ustaleń polskiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, więc nie może być mowy o omijaniu prawa. Według polskich źródeł, we wsi tej nie było AK, lecz jedynie polska samoobrona – odpowiedział Opaliński.
  Ale część ukraińskich nacjonalistów twierdzi nawet, że nie była to zbrodnia żołnierzy SS-Galizien, lecz Polacy mieli zginąć z rąk Niemców, choć przeczą temu relacje świadków i ustalenia historyków. Co więcej, niedawno lokalne władze ogłosiły projekt urządzenia na miejscu Huty Pieniackiej parku wypoczynkowego, co spotkało się z protestem Polaków.
  W lutym ubiegłego roku podczas uroczystości 65. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej miejsce to odwiedził prezydent Lech Kaczyński i ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Prezydent Polski mówił wówczas, że Hitler i Stalin chcieli władać ziemiami Ukrainy według zasady: „Dziel i rządź”. Stosując ją, okupanci wrogo nastawili do siebie nacje zamieszkujące tę miejscowość. Jak podkreślał Lech Kaczyński, ta zbrodnia zerwała nić zaufania między Polakami i Ukraińcami. Wyraził także wtedy nadzieję, że Polacy i Ukraińcy nigdy nie staną przeciwko sobie, a tragedia czasów wojny się nie powtórzy. Zaapelował również, by nie fałszować historii, i podkreślał, że trzeba mówić całą prawdę, nawet bolesną.
  Amb, PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: