W Krakowie i okolicach

Krakowianie w obronie Krzyża na Błoniach

Posted by jw w dniu Maj 14, 2010

Krakowianie w obronie Krzyża na Błoniach

(14 maja 2010)

Krzyż postawiony 13 maja (reportaż) ,w rocznicę zamachu na Papieża , przy Kamieniu Papieskim na Błoniach  został w nocy usunięty, i jak się okazuje,  złożony za ogrodzeniem,  na placu mającej się odbyć imprezy rozrywkowej na Błoniach.

Krakowianie zamierzają bronić prawa  do postawienia Krzyża przy Kamieniu  Papieskim w miejscu  wielokrotnie profanowanym w ostatnich latach(reportaż).

W sobotę 15 maja 2010 r. o godz. 19

Nabożeństwo  Majowe przy Kamieniu Papieskim

Fotoreportaż z 14 maja 2010 r.

Reklamy

Komentarzy 11 to “Krakowianie w obronie Krzyża na Błoniach”

 1. nfajw said

  Nielegalny krzyż na Błoniach
  http://www.rp.pl/artykul/479925_Nielegalny_krzyz_na_Bloniach_.html
  Nielegalny krzyż na Błoniach
  Ewa Łosińska 14-05-2010, ostatnia aktualizacja 14-05-2010 21:24
  Miała być podniosła uroczystość z okazji 90. urodzin Jana Pawła II. Zamiast tego w Krakowie wybuchła awantura

  autor: Piotr Guzik
  źródło: Fotorzepa
  6,5-metrowy, dębowy krzyż usunięto w kilka godzin po tym, jak został wzniesiony. Leży przykryty czarną plandeką
  +zobacz więcej
  Za płotem, który dziś grodzi część krakowskich Błoni, leży na trawie dębowy, 6,5-metrowy krzyż. Moknie w ulewnym deszczu, przykryty czarną plandeką.
  Miał stanąć obok głazu upamiętniającego msze odprawiane przez Jana Pawła II podczas pielgrzymek do Krakowa. W sobotę miał go poświęcić przedstawiciel krakowskiej kurii. Uroczystości z okazji urodzin Jana Pawła II, które przypadają 18 maja, jednak nie będzie. Służby miejskie w nocy z czwartku na piątek usunęły wzniesiony zaledwie kilka godzin wcześniej monument. Krzyż postawiono nielegalnie – twierdzą krakowscy urzędnicy.
  – Postąpili jak złodzieje pod osłoną nocy – mówi wzburzony Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. Jordana, inicjator i fundator pomnika. – W mieście są dziesiątki samowoli budowlanych, ale usuwa się akurat krzyż. Będziemy tu przychodzić i modlić się tak długo, aż uda się go postawić – zapowiada.
  Stanisław Markowski, artysta fotografik, który wspiera inicjatywę wzniesienia krzyża, jest przekonany, że to walka z symbolem chrześcijaństwa.
  – Urzędnikom nie przeszkadzają stojące niemal tuż obok głazu papieskiego toalety i śmietniki. Drażni ich tylko krzyż – mówi. „Jestem wstrząśnięty prowokacyjnym aktem profanacji, najświętszego dla nas symbolu wiary” – napisał w mejlu do redakcji.
  – Ten krzyż postawiono tu w czwartek wieczorem bezprawnie. W dodatku wcześniej nielegalnie wylewano pod tę konstrukcję fundamenty – podkreśla Jacek Bartlewicz z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, którego służby usuwały krzyż.
  Bolesna sprawa
  Kazimierz Cholewa w piątek rano zgłosił kradzież krzyża. – Stało się barbarzyństwo, ale policjanci nie chcieli, bym określił to jako kradzież z włamaniem – opowiada. – Dowiedzieli się, że to służby miejskie go zabrały.
  Prezes Towarzystwa Parku im. Jordana zapewnia, że odpowiednie pozwolenia na budowę były. Pokazuje teczkę z urzędowymi pismami, w tym zgodę na użyczenie terenu, na którym miał stanąć krzyż do 16 maja.
  Ta zgoda została jednak w piątek cofnięta – dowiedziała się „Rz”. – Miejski wydział architektury odmówił też w piątek zezwolenia na instalację krzyża – mówi rzecznik magistratu Filip Szatanik. – Powodem był fakt, że rozpoczęto prace budowlane przed ich zgłoszeniem do wydziału architektury.
  Rzecznik krakowskiej kurii ks. Robert Nęcek dodaje, że póki pomysłodawcy nie zdobędą wymaganych pozwoleń, nie będzie uroczystości z udziałem reprezentantów kurii. – Idea jest szlachetna, a sprawa stała się bolesna, bo chodzi o krzyż. To granie znakiem chrześcijaństwa. Prawo trzeba szanować – podkreśla.
  Stanowiskiem kurii zaskoczony jest Adam Macedoński, opozycjonista, który o planach stawiania krzyża rozmawiał z kard. Stanisławem Dziwiszem. – Metropolita się zgadzał. Ucieszył się z tej inicjatywy – zapewnia. – Poparcie wyraził także Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
  Jak na żwirowisku?
  Urzędnicy magistratu mówią jednak nieoficjalnie, że wszystkich wprowadzono w błąd. Prezydent objął projekt patronatem, bo usłyszał, że zgodziła się kuria, choć takiego poparcia jeszcze nie było. A ksiądz kardynał wyraził zgodę, bo powiedziano mu, że miejskie zezwolenia już są.
  – Wysłaliśmy właśnie pismo do pana Cholewy, by zabrał krzyż. Jeśli tego nie zrobi, my go zabezpieczymy na jego koszt – ostrzega Jacek Bartlewicz.
  Czy jednak prezes Towarzystwa po raz kolejny nie spróbuje ustawić ważącego niemal tonę krzyża obok papieskiego głazu?
  – Jeśli nie uda się postawić tego krzyża, będziemy tu przynosić mniejsze. Stawiać tak, jak to było kiedyś na oświęcimskim żwirowisku (akcję stawiania krzyży na żwirowisku obok dawnego obozu zagłady rozpoczął w 1998 r. Kazimierz Świtoń – red.) – zapowiadał w piątek. – Będziemy się tu modlić. W sobotę też się spotkamy, choć poświęcenia nie będzie. A jak dojdzie do beatyfikacji Jana Pawła II, postawimy dwa razy większy krzyż.
  W miejscu, z którego symbol usunięto, leżała w piątek gałązka bzu i paliły się znicze. Emocje jednak nie opadły. Kiedy jeden ze zwolenników wzniesienia krzyża zasłonił obiektyw aparatu reporterowi „Gazety Wyborczej”, ten go kopnął. Kilka osób przytrzymało młodego człowieka i zawiadomiło policję.
  Zwolennicy prezydenta Krakowa obawiają się, że awantura o krzyż zostanie wykorzystana w trakcie samorządowej kampanii wyborczej. Popierany przez lewicę Jacek Majchrowski będzie bowiem ubiegał się o ten urząd po raz trzeci.
  – Mogła tu być piękna uroczystość z poświęceniem krzyża. Na razie mamy wstyd na całą Polskę – mówi smutno starszy mężczyzna, który przyszedł w piątek pod papieski głaz.
  Rzeczpospolita

  • belial said

   Ponoć dwa tysiące lat temu pewien dość istotny dla historii Żyd, miał powiedzieć,że należy oddać cesarzowi, co cesarskie, a Bogu, co boskie. Zatem najpierw zadowolmy prawo, bo dotyczy ono wszystkich, a dopiero potem religię, bo dotyczy niektórych.

 2. nfajw said

  Awantura o krzyż na Błoniach
  http://www.dziennik.krakow.pl/pl/region/krakow/1018529-awantura-o-krzyz-na-bloniach.html

 3. nfajw said

  Kraków: Krzyż papieski usunięty z Błoń

  http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/spoleczenstwo/krakow–krzyz-papieski-usuniety-z-blon,58406,1

  Krzyż, który w czwartek wieczorem został ustawiony na krakowskich Błoniach nieopodal głazu upamiętniającego wizyty w tym miejscu papieża Jana Pawła II, został w piątek nad ranem usunięty przez służby miejskie – podał przedstawiciel krakowskiego magistratu.

  6,5-metrowy, drewniany krzyż ustawił bez żadnych zezwoleń prezes Towarzystwa Parku im. Jordana Kazimierz Cholewa. W sobotę planowano jego uroczyste odsłonięcie z udziałem przedstawicieli krakowskiej kurii. Kiedy okazało się, że pomysłodawca ustawienia krzyża nie uzyskał wymaganych prawem pozwoleń na to przedsięwzięcie, kuria wycofała swoje poparcie.

  Jak poinformował kierownik biura prasowego krakowskiego magistratu Filip Szatanik, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który jest zarządcą Błoń, zdecydował o zdemontowaniu i zabezpieczeniu krzyża, ponieważ uznał jego zamontowanie za samowolę budowlaną. – Krzyż został ustawiony bez wymaganej zgody miejskiego wydziału architektury. Inicjator wprawdzie złożył tam w czwartek po południu zgłoszenie inwestycji, ale wcześniej samowolnie wylał betonowy fundament. W związku z tym wydział sprzeciwił się przedsięwzięciu – tłumaczy Szatanik. Dodał, że inicjator postawienia krzyża został ukarany mandatem przez Straż Miejską.

  Rzecznik krakowskiej kurii ks. Robert Nęcek powiedział, że kuria nie będzie się angażować w żadne podobne inicjatywy, dopóki nie uzyskają one wszystkich wymaganych prawem pozwoleń. – Prawo obowiązuje wszystkich. Sprawa jest bolesna, gdyż chodzi o krzyż, a pewne grupy społeczne wyżej postawiły nadaktywność niż poszanowanie prawa – powiedział Nęcek. – Szkoda, bo idea jest szlachetna – dodał.

  Inicjator postawienia krzyża Kazimierz Cholewa poinformował że zgłosił w piątek rano na policji kradzież i dewastację krzyża. – Krzyż został ścięty, zdewastowany, i wyrzucony za płot i tam przykryty czarną plandeką – zaznaczył. Utrzymuje on, że wcześniej uzyskał wszystkie zezwolenia na obiekt tzw. małej architektury. Jak zaznaczył, na podstawie tych samych przepisów w krakowskim Parku Jordana ustawiono w ciągu lat 14 popiersi sławnych Polaków.

  – Będziemy tu świecić świeczki, zwoływać ludzi i mówić całemu światu, kto nie chciał krzyża na krakowskich Błoniach – zapowiedział Cholewa. Według niego, postawienie krzyża przy głazie upamiętniającym papieskie msze na Błoniach miało być hołdem z okazji 90. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II. Krzyż miał przypominać uroczystośći, bo – zdaniem jego pomysłodawcy – miejsce to jest bezczeszczone podczas organizowanych tam masowych koncertów plenerowych.

 4. […] Krakowianie w obronie Krzyża na Błoniach […]

 5. nfajw said

  Błonia: Sprofanowali krzyż jak ubecy! – NAGRANIE
  http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,7887398,Blonia__Sprofanowali_krzyz_jak_ubecy____NAGRANIE.html

  Błonia: Sprofanowali krzyż jak ubecy! – NAGRANIE

  Błażej Strzelczyk, Bartosz Piłat 2010-05-15, ostatnia aktualizacja 2010-05-15 21:15:02.0

  Punktualnie o godz. 19 rozpoczęło się nabożeństwo majowe przy głazie papieskim na Błoniach. Blisko siedemdziesiąt osób modliło się za Ojczyznę oraz o beatyfikację Jana Pawła II. – Mieliśmy w tym miejscu spotkać się przy krzyżu. Niestety ktoś go brutalnie zniszczył – powiedział o. Jerzy Pająk OFMCap, kapelan Towarzystwa Parku im. Jordana.

  Sobotnie spotkanie pod kamieniem papieskim na Błoniach, było wyrazem protestu wobec odmowy zgody ze strony władz miasta na postawienie w tym miejscu krzyża.

  Towarzystwo wpadło na pomysł postawienia krzyża na Błoniach, by lepiej uczcić Jana Pawła II. Jego prezes, Kazimierz Cholewa nie zebrał jednak wymaganych dokumentów by legalnie postawić symbol.

  Mimo to w miniony czwartek wieczorem zdecydował się na samowolę budowlaną; o godz. 21 pod kamień na Błoniach zajechał dźwig z dębowym krzyżem wysokim na 6,5 m. Krzyż stał koło kamienia papieskiego zaledwie kilka godzin. O świcie urzędnicy miasta zdecydowali o jego demontażu.

  Około godz. 4 inspektorzy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (zarządca Błoń) zdemontowali i zabezpieczyli krzyż; położono go nieopodal, na terenie zajętym pod miejską imprezę.

  Towarzystwo Parku na sobotni wieczór zaplanowało uroczystość poświęcenia krzyża. Ze względu na samowolę budowlaną i brak formalnych pozwoleń od inicjatywy odcięli się prezydent miasta i krakowska kuria.

  Brak krzyża i przedstawicieli kurii nie zraził jednak ludzi związanych z Towarzystwem; blisko siedemdziesiąt osób przyszło w sobotę o godz. 19 na Błonia, by odśpiewać Litanię Loretańską. Przynieśli ze sobą figurkę Matki Boskiej Fatimskiej oraz znicze i flagi narodowe.

  Krótkie rozważanie do zebranych wygłosił kapelan Towarzystwa Parku Jordana, kapucyn o. Jerzy Pająk. – Nie potępiam tych, którzy walczyli z krzyżem na Błoniach, bo wiem, że spotka ich kiedyś kara za ich grzechy – powiedział o. Pająk.

  Po modlitwie głos zabrał Kazimierz Cholewa. – Krzyż został sprofanowany. Przyszli nad ranem jak ubecy, odcięli, zniszczyli, wyrzucili za parkan i przykryli czarną plandeką jak księdza Jerzego wydobytego z wody.(…) Mam pretensje do kurii, bo ludzie tam pracujący powstrzymali ten krzyż (…). Polska stanie za tym krzyżem! Kraków stanie za tym krzyżem! Żądamy by władze odnowiły zniszczony krzyż i jak najszybciej go tu przywiozły! – przemawiał Cholewa.

  Ponadto o. Pająk powiedział, że Kard. Stanisław Dziwisz zapewniał go o solidarności z Towarzystwem. „Kiedyś przyjdę tu na Błonia i mam nadzieję, że będę mógł poświęcić ten krzyż” – miał powiedzieć metropolita krakowski ojcu Pająkowi.

  W miejscu, gdzie planowano postawić krzyż, zwolennicy pomysłu postawili kilka mniejszych krzyży. Obok głazu papieskiego świecą się znicze.

  – Jesteśmy prawdziwymi katolikami, którzy walczą o prawdę w świecie postmarksizmu i złych demonów, dlatego będziemy nieugięci – zapewniali zebrani na „majówce” wierni.

  Błażej Strzelczyk, Bartosz Piłat

 6. nfajw said

  Przybywa krzyży na krakowskich Błoniach
  Ewa Łosińska 15-05-2010, ostatnia aktualizacja 15-05-2010 21:16
  http://www.rp.pl/artykul/480342_Przybywa_krzyzy_na_krakowskich_Bloniach.html

 7. […] Krakowianie w obronie Krzyża na Błoniach […]

 8. […] Krakowianie w obronie Krzyża na Błoniach […]

 9. […] Krakowianie w obronie Krzyża na Błoniach […]

 10. […] Krakowianie w obronie Krzyża na Błoniach […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: