W Krakowie i okolicach

Zakazana msza św. dziękczynna za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki

Posted by jw w dniu Czerwiec 13, 2010

Zakazana msza św. dziękczynna

za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki

(Kraków Park Jordana, 12 czerwca 2010 r)

W dniu 12 czerwca 2010 w Parku Jordana została odprawiona przez o. Jerzego Pająka Msza św. dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jerzego Popiełuszki,  poprzedzona Koncertem Patriotycznym.

Na odprawienie Mszy św. nie wyraził zgody Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa w dniu 10 czerwca, czyli w rocznicę słynnej homilii papieża Jana Pawła II wygłoszonej w czasie pierwszej pielgrzymki w 1979 r. na Błoniach a zwanej ‚bierzmowaniem dziejów’.

Jest to decyzja bez precedensu w dziejach Parku Jordana, gdzie odbywało się już wiele Mszy św. w ciszy i spokoju.

W tej ‚nielegalnej’ mszy św. odprawionej w parku, na przeciwko pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wzięło udział ponad 200 osób a piękną oprawę uroczystości stara się przedstawić częściowo 

fotoreportaż

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Zakazana msza św. dziękczynna za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki”

 1. nfajw said

  a w Warszawie :

  Uroczystości dziękczynne za beatyfikację ks. Jerzego
  http://www.rp.pl/artykul/15,493382_Uroczystosci_dziekczynne_za_beatyfikacje_ks__Jerzego_.html
  Prawda jest znakiem wolności, musi być, tak jak wolność, w naszych sercach – powiedział biskup Jan Kopiec w Warszawie podczas niedzielnych uroczystości dziękczynnych za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki
  Na warszawskim Żoliborzu w uroczystościach brało udział kilka tysięcy osób, w tym matka błogosławionego Marianna i jego bracia z rodzinami….

  Podczas koncertu muzyczno-słownego zatytułowanego: „Ślubujemy Księże Jerzy” odczytano m.in. ostatnie rozważania różańcowe, które ks. Jerzy wygłosił 19 października 1984 r. w Bydgoszczy na kilka godzin przed swoją śmiercią. Recytowano są utwory poetyckie, można też wysłuchać pieśni z lat 80. Wykonano m.in. znaną pieśń śpiewaną podczas mszy za ojczyznę odprawianych przez ks. Jerzego – „Ojczyzno ma”.
  Wśród wykonawców byli m.in.: Halina Łabonarska, Halina Rowicka, Katarzyna Łochowska, Dorota Całek, Adam Woronowicz.
  Po koncercie odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił kolega ks. Jerzego ze służby alumnów seminarium duchownego w wojsku bp Jan Kopiec z Opola.
  – Sam byłem świadkiem przez całe dwa lata koszarowego życia w Bartoszycach, a razem z nami był nasz kolega Jerzy. Przyglądaliśmy się sobie i wszyscy zadawaliśmy pytanie, jak się zachować i co zrobić. Nasłuchiwaliśmy takich bardzo dla nas zawstydzających wieści o szykanach, jakie spotykały Jerzego za to, że chciał w pełnej wolności domagać się prawdy – prawdy, która ma budować wspólną naszą ojczyznę, w której człowiek szanowałby drugiego człowieka, w której każdy miałby prawo do swojego rozwoju i do pójścia drogą, którą uznał za najpiękniejszą – wspominał bp Kopiec…

  Wielki relikwiarz błogosławionego ks. Popiełuszki
  http://www.rp.pl/artykul/15,493704_Wielki_relikwiarz_ksiedza_Jerzego.html
  Tydzień po beatyfikacji w jego sanktuarium odbyła się msza dziękczynna
  – To miejsce jest głównym i najważniejszym sanktuarium bł. Popiełuszki – zapewniał wczoraj abp Kazimierz Nycz, który koncelebrował mszę św. na balkonie kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w miejscu, gdzie odprawiał msze za ojczyznę ks. Jerzy…..Przy ołtarzu stanął ogromny, mierzący 1,20 m, relikwiarz ks. Jerzego. Ma on formę krzyża z Góry Kalwarii. Zrobiony jest z tytanu, a osadzony w marmurze. U dołu znajduje się kilka kamieni, którymi mordercy ks. Jerzego obciążyli jego ciało. Krzyż oplata złocony sznur, na wzór tego, którymi został splątany. W masę bursztynową wtopiono widoczny z zewnątrz fragment kości ks. Jerzego. Jest też napis „Zło dobrem zwyciężaj”…..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: