W Krakowie i okolicach

Krakowianie apelują o dymisję ministra Andrzeja Kunerta

Posted by jw w dniu Sierpień 27, 2010

Kraków, 27.VIII 2010

Prezes Rady Ministrów RP

Pan Donald Tusk

Szanowny Panie Premierze!

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do Pana o udzielenie dymisji sekretarzowi generalnemu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa doktorowi Andrzejowi Kunertowi w związku z wykazaną przez niego ignorancją i złą wolą w sprawie pomnika czerwonoarmistów w Ossowie, a następnie za uzasadnianie tej decyzji kłamstwami.

Porozumienie już kilkakrotnie, poprzez swojego rzecznika dr. Jerzego Bukowskiego, określało fakt wybudowania pomnika z granitu szwedzkiego, otoczonego przez 22 symboliczne bagnety dla poległych w czasie Bitwy Warszawskiej bolszewików za czyn skandaliczny i haniebny.

Na naprawy rozsypujących się cementowych grobów żołnierzy polskich, ROPWiM nie ma pieniędzy, nieoczekiwanie pojawiają się one natomiast, kiedy pada kuriozalna propozycja zbudowania okazałego pomnika najeźdźcom, którzy przynosili spustoszenie i śmierć również dla ludności cywilnej.

Sekretarz generalny Rady dr Andrzej Kunert, mimo licznych głosów protestu, nie był zdolny przyznać się błędnej decyzji, a odpowiadał na nie w mediach przy pomocy manipulacji słowami i pojęciami, posuwając się nawet do kłamstw.

Dr Kunert w punkcie centralnym mogiły postawił ogromny, granitowy krzyż prawosławny, a wiemy, że bolszewicy szli pod znakiem czerwonej gwiazdy, chcąc zniszczyć każdą religię. O tej gwieździe sekretarz generalny Rady twierdzi, jakoby bezcześciła mogiły bolszewików, a przecież oni nieśli ją z dumą na swych czapkach. Na jakiej podstawie dr Kunert uważa, że wszyscy ci żołnierze byli prawosławni?

O polskie groby na swoim terenie Rosjanie i Ukraińcy nie dbają tak, jak my o mogiły ich żołnierzy. Nasze cmentarze są budowane i remontowane za polskie pieniądze, a gdy ich nie ma, popadają w ruinę.

Dr Kunert okazał się, niestety, niezdolnym do dalszego pełnienia swojej funkcji nie tylko z powodu braku wyobraźni, zdolności logicznego myślenia, ale także posługiwania się kłamstwem. Dlatego z przykrością domagamy się jego szybkiego zdymisjonowania.

Sam pomnik i 22 granitowe bagnety sowieckie muszą być usunięte z Ossowa. Wielki krzyż prawosławny mógłby zostać przekazany np. na Świętą Górę Grabarkę – ważne miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia. Granitowe bagnety można by zaś przekazać kamieniarzom. Najeźdźcom z 1920 roku należy przygotować skromne, betonowe mogiły.

Takiego właśnie rozwiązania oczekujemy od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ale kierowanej już przez nowego sekretarza generalnego, ponieważ dr Andrzej Kunert nie ustając w żądaniu postawienie w Ossowie pomnika dla bolszewików utracił – naszym zdaniem – społeczne zaufanie, konieczne do piastowania wysokiego stanowiska państwowego.

Z poważaniem

Sekretarz POKiN             Przewodniczący POKiN

Stanisław Palczewski        Edward Jankowski

Reklamy

Komentarzy 7 to “Krakowianie apelują o dymisję ministra Andrzeja Kunerta”

 1. Popieram w całej rozciągłości apel o dymisję dra Andrzeja Kunerta. Od historyków wymaga się rzetelności,przedstawiania prawdy historycznej oraz jak dla każdego, zwłaszcza działającego na publicznym forum naukowca – charakteru.

 2. Ryszard Bocian, Prezes Oddziału Małopolskiego Związku Konfederatów Polski Niepodległej z lat 1979 - 1989 said

  Glosowałem za tą uchwałą, jako przedstawiciel w POKiN – oddziału małopolskiego związku Kapeenowców z lat 1979-89
  Należy podkreślić, że projekt tej uchwały napisał i zgłosił do Rady POKiN – prezes Zarządu Głównego związku kapeenowców 1979-89, Kol. Krzysztof Bzdyl

 3. Ewa Kucharska said

  Wg logiki p. Kunerta powinnismy wystawić pomniki Friedrichowi Krugerowi (moze w miejscu nieudanego zamachu) i Hansowi Frankowi, oczywiscie, na Wawelu.

 4. dr Barbara Niemiec Kraków said

  Ta dymisja powinna nastąpić bezpośrednio po skandalicznej próbie uczczenia tych, którzy Polskę traktowali jako „bękarta Traktatu Wersalskiego”, a Europę jako pożądaną zdobycz bolszewickiej dziczy, próbującej zniszczyć jej duchowy i cywilizacyjny
  dorobek.Poległym żołnierzom, jak każdemu człowiekowi należy się przyzwoite miejsce na cmentarzu, a pomniki tylko tym, którzy szczególnie wyróżnili się czynieniem dobra, bądź dla jego zwycięstwa ponieśli ofiarę.
  O tym polski premier powinien wiedzieć, ale w duszy naprawdę musi być polski.

 5. Lidia Skubik said

  popieram apel o dymisję

 6. Marcin Majewski said

  W pełni popieram apel o dymisję.

 7. Monika Bremerska said

  Powiem tyle i aż tyle: natychmiast zdymisjonować Kunerta, bo to hańba dla Polski, aby taki człowiek piastował Urząd Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w państwie polskim. Jego postawa wobec agresorów Polski, którym wybudował (za pieniądze Polaków) pomnik w Ossowie jest nie godne. Wobec tego czyje rozkazy ten człowiek wykonuje i czyim interesom służy? To prawdziwa hańba! Precz!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: