W Krakowie i okolicach

Krakowianie walczą z błędami i wypaczeniami

Posted by jw w dniu Wrzesień 9, 2010

Dwie błędne nazwy

Wiem, że poniższy tekst może być porównywany do głosu wołającego na puszczy, ale z drugiej strony marszałek Józef Piłsudski radził, aby nie dawać wiary tym, którzy twierdzą, że nie warto bić głową w mur; zdarza się bowiem, iż po wpływem konsekwentnego i uporczywego działania (w tej sytuacji werbalnego) może on upaść.

Sprawa dotyczy błędnych nazw, jakich większość krakowskich (a za nimi ogólnopolskich) mediów używa wobec stojącego pod Wawelem Krzyża Narodowej Pamięci, nazywając go Katyńskim oraz miejsca wiecznego spoczynku prezydenckiej pary Lecha i Marii Kaczyńskich określając je – również błędnie – jako kryptę pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

Zacznę od drugiego przypadku. W krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów pochowany jest tylko i wyłącznie Józef Piłsudski. Lech Kaczyński z małżonką spoczęli natomiast w jej przedsionku, który należy jak najszybciej ochrzcić. Najczęściej proponowane nazwy dla tej krypty to: Smoleńska (ewentualnie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej), Katyńska i Prezydencka. Im szybciej zostanie wybrana któraś z nich (lub jeszcze inna), tym lepiej, bo prawidłowe określanie jej mianem przedsionka nie licuje z rangą, jaką uzyskała po 18 kwietnia br.

Na placu Ojca Adama Studzińskiego, przed „harcerskim” kościółkiem pw. Świętego Idziego stoi zaś Krzyż Narodowej Pamięci. Wzniesiono go w maju 1990 roku staraniem Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”.

Wprawdzie na poprzecznej belce widnieje napis „Katyń” i daty 1940 oraz 1990, a odsłonięcie oraz poświęcenie odbyło się w 50. rocznicę zbrodni popełnionej przez NKWD na polskich oficerach, to jednak ramiona tego krzyża obejmują wszystkie ofiary komunizmu z lat 1939-1989, o czym można przeczytać na stojącym przed nim kamieniu.

Byłbym wdzięczny wszystkim dziennikarzom, a także wypowiadającym się publicznie osobom, aby – parafrazując sławne sformułowanie Cypriana Kamila Norwida – zechciały w przypadku tych dwóch miejsc „odpowiednie dać rzeczy słowo”

dr Jerzy Bukowski hm

przewodniczący Komitetu Opieki

nad Kopcem Józefa Piłsudskiego

Wawelska żenada

Czy władze państwowe mogą obniżyć rangę poważnej uroczystości, którą same przygotowują?

Wojewoda małopolski Stanisław Kracik właśnie udowodnił, że jest to możliwe. Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej otrzymują bowiem od nich zaproszenia na zaplanowaną na 10 września uroczystość odsłonięcia i poświęcenia w wawelskich podziemiach tablicy z nazwiskami wszystkich osób, które zginęły 10 kwietnia pod Smoleńskiem e-mailem i z błędną nazwą krypty.

Pomimo że tablica jest już od dawna gotowa, a termin był również ustalony kilka tygodni temu, nie rozesłano odpowiednio wcześniej tradycyjnych zaproszeń drogą pocztową lub przez kurierów, Małopolski Urząd Wojewódzki nie potrafił zaś skompletować listy adresowej.

W dodatku w wysyłanych w ostatniej chwili e-mailach i esemesach jest mowa o odsłonięciu tablicy w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów, podczas gdy będzie ona zamontowana tam, gdzie spoczywają Maria i Lech Kaczyńscy, czyli w jej przedsionku, któremu nb, jak najszybciej należałoby nadać jakąś nazwę, np. Smoleńska, Katyńska, Prezydencka.

I tak oto wzniosłość miesza się z typowo polską prowizorką, co z pewnością nie służy randze poważnej ceremonii religijno-patriotycznej.

Jerzy Bukowski

Reklamy

Komentarze 2 to “Krakowianie walczą z błędami i wypaczeniami”

  1. Nie zmieniałbym nazwy „Krzyża Katyńskiego”.Obrosła już ona swoistą tradycją, wbiła się już w świadomość krakowian i zmiana nazwy mogłaby spowodować dezorientację.
    Natomiast podane projekty nazw krypty,w której spoczywa śp.Para Prezydencka, nie wydają mi się adekwatne. Czy nie można by jej nadać nazwy,po prostu : Krypta Pamięci?

  2. Jeśli nazwa „Krypta Pamięci” mogłaby być uważana za zbyt ogólnikową (ta wątpliwość nasunęła mi się po namyśle to z proponowanych najsłuszniejsza jednak byłaby „Krypta Katyńska) z następujących powodów: 1.Pielgrzymka ofiar katastrofy miała na celu uczczenie 70. rocznicy Katynia. 2. Okoliczności katastrofy sprawiają, że mówi się o niej często „drugi Katyń” 3. W sarkofagu znajduje się urna z ziemią przywiezioną z Katynia.
    Być może ktoś znajdzie jeszcze odpowiedniejszą nazwę. Tak czy owak: podobnie jak mówi się skrótowo „krypta marsz.Piłsudskiego” zamiast pełnej nawy „Srebrnych Dzwonów”, tak i w tym wypadku będzie się mówić skrótem myślowym o „krypcie prezydenta Kaczyńskiego”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: